• Główne Kategorie

  • Oksytocyna przy porodzie

    Oksytocyna przy porodzie. Podanie oksytocyny podczas porodu jest wymagane, gdy organizm kobiety produkuje zbyt małą ilość tego właśnie hormonu. Odpowiada on właśnie za skurcze macicy i przyspieszenie porodu. Podawane jest zazwyczaj gdy tak naprawdę powinnaś rodzić a Twoje hormony wręcz niekoniecznie. Ma ona także wiele przeciwwskazanie gdyż duża ilość oksytocyny powoduje bardzo bolesne skurcze.

    Wskazania.
    Oksytocyna przy porodzie
    Wskazania do indukcji porodu można podzielić na dwie grupy. Pierwsza z nich jest bezpośrednio związana z ciążą i należą do niej następujące objawy:




    – ciąża przeterminowana, inaczej przenoszona,
    – preeclampsja, czyli stan przedrzucawkowy,,
    – zahamowanie wewnątrzmacicznego wzrostu płodu (IUGR),
    – ryzyko wystąpienia konfliktu serologicznego (niezgodność czynników krwi między matką a dzieckiem),
    – przedwczesne odpłynięcie płynu owodniowego.

    Kiedy stosuje się oksytocynę przy porodzie?

    Nie we wszystkich wypadkach można wywołać poród. Farmakologiczne przyspieszenie porodu nie powinno być stosowane, gdy mamy do czynienia z:

    – wcześniakiem,
    – niewspółmiernością porodową,
    – przebytymi uprzednio operacjami macicy,
    – niedojrzałością bądź rakiem szyjki macicy.

    Wielu lekarzy uważa, że oksytocyna podczas porodu pozytywnie wpływa nie tylko na mamę, ale także na maleństwo. Wywoływanie skurczów macicy powoduje przyspieszenie porodu, a tym samym skraca wysiłek noworodka. Ponadto sądzi się, że oksytocyna „usypia” neurony dziecka, a dzięki temu chroni noworodków przed skutkami chwilowego niedotlenienia. Do tego mama czuje się dosyć specyficznie po otrzymaniu oksytocyny, gdyż wywołuje także poczucie potrzeby bliskości i silne przywiązanie, można trochę nazwać to objawem nostalgii.

    Karmienie piersią

    Działanie oksytocyny każda mama może zauważyć także przy karmieniu piersią. Właściwe stężenie hormonu powoduje przesuwanie się mleka przez kanaliki mleczne do ujścia gruczołu. Pomaga to przy tzw. wyrzucie mleka, które jest niezbędne niemowlakowi do spokojnego i miarowego ssania. Działanie oksytocyny powoduje ponadto, że kobieta odczuwa niemal fizyczną przyjemność z karmienia piersią. Kobiety, które odczuwają niedobór oksytocyny, mogą mieć trudności z akceptacją nowej sytuacji, a karmienie piersią może sprawiać im ból.

    Pomimo iż podanie oksytocyny przy porodzie może wiązać się z pewnymi powikłaniami, to jej prawidłowe zaaplikowanie zdecydowanie przyspiesza akcję porodową, a tym samym skraca dolegliwości bólowe odczuwane przez matkę. Podanie odpowiedniej ilości hormonu gwarantuje przeprowadzony wcześniej tekst oksytocynowy. W przypadku, kiedy ciąża jest przenoszona, a dziecko nie śpieszy się, by wyjść z brzucha mamy, często podaje się kroplówkę z oksytocyną. Ma ona wywołać skurcze macicy i pobudzić szyjkę do rozwierania się.
    Oksytocyna przy porodzie

    Zostaw odpowiedź

    Lub