• Główne Kategorie

  • Znieczulenie zewnątrzoponowe podczas porodu – wady i zalety

    Znieczulenie zewnątrzoponowe podczas porodu – wady i zalety. Wiele jest sposobów znieczulenia bólu porodowego, jednak najskuteczniejsze jest znieczulenie zewnątrzoponowe. Na czym ono polega? czy jest bezpieczne? jakie są wady i zalety takiego znieczulenia?

    Na czym polega znieczulenie zewnątrzoponowe?
    Środek znieczulający wstrzykuje się poprzez specjalny cewnik, który umieszcza się za pomocą igły w okolicy dolnego odcinka lędźwiowego. Dzięki znieczuleniu nie będziesz odczuwać bólu od pasa w dół, czy czym zachowasz 100% świadomość, za wyjątkiem dziwnego uczucia, jakbyś poniżej pasa niemała ciała.




    Jak przebiega znieczulenie zewnątrzoponowe?

    Na początku położna dostarczy Ci spora dawkę płynów dożylnie, aby złagodzić efekt obniżenia ciśnienia krwi. Będziesz musiała się położyć na lewym boku i podkurczyć nogi do brzucha. Miejsce wkłucia znajduje się w okolicy krzyżowej pleców, miejsce to zostanie obmyte specjalnym płynem do dezynfekcji, po czym otrzymasz znieczulenie miejscowe w tym właśnie miejscu. Następnie za pomocą igły do przestrzeni zewnątrzoponowej zostanie wprowadzony cienki, silikonowy cewnik, przez który będzie podawany środek znieczulający.

    Jak działa znieczulenie?

    Cały zabieg trwa ok. 10-15 minut. Przez ten czas musisz leżeć nieruchomo co jest trudne mając już skurcze, ale musisz to wytrzymać, gdy przez dłuższy czas nie utrzymasz stabilnej pozycji lekarz zaprzestanie zabiegu znieczulenia. Środek znieczulający działa na nerwy odpowiedzialne za ból związany z porodem. Po podaniu znieczulenia będziesz czuć ciepło w nogach, a to będzie znakiem że znieczulenie zaczyna działać.

    Relaks związany z działaniem znieczulenia odczujesz po około 20 minutach, i znieczulenie powinno utrzymać się przez około 2 godziny. W tych godzinach nie powinnaś odczuwać bólu, ale pamiętaj że będziesz odczuwać bóle skurczów, gdyż to nie wygląda tak, że nic nie czujesz, znieczulenie tylko łagodzi odczuwanie bólu.

    Kiedy stosuje się znieczulenie zewnątrzoponowe?

    Znieczulenie zewnątrzoponowe stosuje się podczas porodu drogami natury na życzenie pacjentki. W dość szczególnych przypadkach położna lub lekarz mogą zaproponować rodzącej znieczulenie, gdy np. poród znacznie się przedłuża, a przyszła mama jest bardzo zmęczona. Zdarza się, że znieczulenie zewnątrzoponowe podaje się, gdy istnieje ryzyko zakończenia porodu przez cesarskie cięcie lub istnieją dodatkowe wskazania lekarskie. Zalecane jest szczególnie, gdy przyszła mama ma astmę lub padaczkę a ból porodowy może wywołać atak i wiele innych komplikacji porodowych.

    Zwykle przy porodzie naturalnym czeka się z podaniem znieczulenia, aż rozwarcie szyjki osiągnie poziom 2-4 cm. Zbyt wczesne podanie znieczulenia może zatrzymać akcję porodową. Jeśli zdecydujesz się w trakcie porodu na znieczulenie, a rozwarcie wyniesie 7-9 cm, lekarz może odmówić podania takiej formy znieczulenia, ponieważ najsilniejsze jego działanie może przypaść na fazę parcia, co jest niekorzystne.

    Przeciwwskazania do znieczulenia
    Jest dosyć niewiele przeciwwskazań do stosowania znieczulenia zewnątrzoponowego, najważniejsze jest jedno, iż niemożna zastosować znieczulenia u kobiet, które mają problemy z krzepliwością krwi, małopłytkowość lub różnego rodzaju zwyrodnienia kręgosłupa.

    Zalety znieczulenia

    – jest to jedna z najbezpieczniejszych form znieczulenia
    – nie wpływa negatywnie na dziecko
    – zmniejsza ból odczuwany podczas porodu w 75-100%,
    – leki podawane w znieczuleniu zewnątrzoponowym nie przenikają do krwi matki
    – w przypadku nacięcia lub pęknięcia krocza eliminuje ból wywołany ewentualnym jego szyciem
    – pomaga koncentrować się na porodzie, zamiast na bólu
    – nie otumania, więc podczas porodu będziesz świadoma tego, co się dzieje wokół Ciebie
    – znieczulenie działa zmiękczająco oraz rozluźniająco na mięśnie szyjki macicy i krocza
    – mniejsze wyczerpanie po porodzie




    Wady znieczulenia

    – czasem występuje ryzyko powikłań
    – jeśli znieczulenie zostanie podane za szybko, może to spowodować spowolnienie porodu
    – obniża ciśnienie tętnicze matki, co może powodować zaburzenia tętna u dziecka
    – nie działa tak samo na każdą kobietę, czasami przestaje działać nagle
    – zdarza się, że osłabia skurcze i należy podać rodzącej oksytocynę, aby je wzmocnić.
    – po porodzie możesz odczuwać bóle pleców i głowy
    – koszt, w większości szpitali jest ono płatne np. w formie cegiełki, lub w większości szpitali jest ono tylko wg. wskazań lekarza a nie na życzenie mamy.

    Zostaw odpowiedź

    Lub