• Główne Kategorie

  • Poród rodzinny

    Poród rodzinny, czy mąż powinien być przy porodzie

    Poród rodzinny, czy mąż powinien być przy porodzie?

    Poród rodzinny staje się ostatnio bardzo modny. Coraz więcej szpitali daje takie możliwości, oraz coraz więcej par decyduje się na taki poród, ( może i coraz więcej partnerów chce być przy porodzie). Czy obecność partnera podczas porodu jest dla nas ważne? co daje obecność drugiej osoby podczas porodu ? Jak zareagujesz ? lub czy partner da radę od początku do końca być z Tobą? Przeanalizowaliśmy trochę ten temat.

    Poród to bardzo wyczekujące przeżycie, zarówno dla Ciebie jak i dla przyszłego taty, głównie emocjonalne, ale także i dla Ciebie fizyczny. Dla przyszłego taty, to kompletnie nowe wydarzenie, którego nigdy w życiu prawdopodobnie nie przeżył, i może się to już nie powtórzyć. Partner widzi cierpiąca żonę, widzi jak boli, słyszy przeraźliwe krzyki, chciałby Ci pomóc ale jak. Czuje się trochę bezradny, świadomość że to normalne, czasami uspokaja przyszłego tatę. Uwierz jego podejście do Ciebie zmieni się na pewno.




    Korzyści porodu z partnerem

    Najważniejszą zaletą porodu rodzinnego jest poczucie bezpieczeństwa. Kiedy mąż jest obok masz świadomość, że jest z Tobą i nie pozwoli aby stała Ci się krzywda. Ważne jest abyście się nawzajem wspierali i motywowali, fakt nie raz przeklniesz do niego, powiesz coś niemiłego, ale przyszła tata musi zdawać sobie z tego sprawę i przygotować się że tak będzie, i że słowa wypowiedziane wywołane są wieloma czynnikami okołoporodowymi. Znamy już sytuację typu: “Kochanie, dasz rade jeszcze chwileczkę”, albo ” przyj, słyszysz co Pani mówi, już jest główka” a Ty wtedy “zamknij się, daj mi spokój” albo “wyjdź!” ale to normalne 🙂

    Najważniejsze aby partner był przygotowany, a dokładniej zapoznany z “procesem” porodu i jego etapami, by jeśli to możliwe mógł pomagać, motywować. Dlatego wcześniej przygotuj partnera, powiedz czego byś oczekiwała lub na czym Ci zależy.

    Niech twój partner pamięta, i pomaga Ci:

    – Przypomina nam o właściwym oddychaniu
    – Pomaga Ci przy wejściu do wanny, wyjściu z niej
    – Ociera pot z czoła
    – Pamięta o masażu pleców
    – Pomaga, gdy musimy zmienić pozycję
    – Trzyma za rękę
    – Podaje wodę do picia, a uwierz będzie dużo Ci jej potrzeba, podczas takiego wysiłku
    – Uprzedza, że zaraz nadejdzie skurcz, obserwując urządzenie KTG.

    Minusy porodu rodzinnego

    Za wspólnym porodem przemawiają wszystkie argumenty przedstawione wyżej. Ale czy są jakieś minusy?

    Głównie kobiety podają za powody, bardziej obawy:
    – Mąż będzie się brzydził
    – Straci popęd seksualny do mnie
    – Mąż boi się szpitali, krwi
    – Nie chcemy aby widział nas w takiej chwili słabości, tak mało kobiecej wręcz cierpiącej




    Poród rodzinny jest wielkim wydarzeniem w życiu każdej pary. Ważne, by po pierwsze dobrze przygotować się do niego, jak również pozwolić dokonać wyboru naszemu partnerowi. Jeśli planujecie mieć jedno dziecko, Twój partner już nigdy nie dozna czegoś cod la niego jest obce, dajmy mu szansę przeżyć to jedyne niepowtarzalne wydarzenie, w końcu będzie przy poczęciu swojego wymarzonego dzidziusia. Świadomość, że oboje bardzo tego chcemy pozwoli w bardziej świadomie przeżywać narodziny naszego dziecka i złagodzi trudy przyjścia na świat naszego dzidziusia.

    I co najważniejsze? to On, facet będzie przecinał pępowinę, takie dziwne wydarzenie w jego życiu, a uwierz pozostanie mu w pamięci do końca życia, będzie wszystkim się dumnie chwalił, to ja odciąłem pępowinę, niepowtarzalne uczucie nawet w oku twardziela pojawi się łezka.

    Sprawdź także: Poród w domu narodzin
    Poród rodzinny, czy mąż powinien być przy porodzie

    Zostaw odpowiedź

    Lub