• Główne Kategorie

 • Co to jest ciemiączko?

  Co to jest ciemiączko? Jest to nieskostniała błona łącząca kości czaszki noworodka. To właśnie dzięki tym elastycznym spojeniom duża główka dziecka dopasowuje się kształtem do kanału rodnego. Jedna część czaszki zachodzi na drugą, dzięki czemu czaszka robi się węższa, przez co łatwiej maleństwu wyjść na świat.

  Co to jest ciemiączko?
  Tą miękką powierzchnię pomiędzy kośćmi czaszki można bez problemu wyczuć, dotykając jej palcem. Ciemiączek jest wiele, ale skupiając się na noworodku najważniejsze są dwa: przednie oraz tylne. Pierwsze ma mniej więcej 2×2 cm i swoim kształtem przypomina romb. Umiejscowione jest między górną granicą czoła, a czubkiem głowy. Zrasta się między 10, a 18 tygodniem życia. Drugie (tylne) ma około 1 cm długości i zrasta się między 6 tygodniem, a 4 miesiącem życia.
  Ciemiączka okryte są twardą, wytrzymałą ale jednocześnie bardzo elastyczną błoną i nie ma możliwości naruszenia ich podczas prawidłowej pielęgnacji dziecka. Błona je pokrywająca jest niezwykle mocna i doskonale ochrania mózg maleństwa.
  Mają one także wpływ na ciśnienie w głowie, gdyż działają jak poduszka. Reaguje na zmianę ciśnienia w czaszce gdy na przykład dziecko płacze uwypuklają się wyrównując ciśnienie, jest to bardzo normalne zjawisko, i nie ma się czym przejmować, tak ma być 🙂

  Z czasem elastyczne spojenia zarastają, a główka dziecka kostnieje. Nie mogą zarastać ani zbyt szybko, ani zbyt wolno. To właśnie dzięki nim i szwom czaszki możliwy jest ciągły wzrost główki, co stwarza przestrzeń dla rosnącego mózgu. Dlatego przy każdej wizycie lekarz dotyka ciemiączek kontrolując ich wielkość i tempo zarastania. Jeśli u półtorarocznego malucha nadal nie są zarośnięte, może to świadczyć o niedoborze witaminy D3 lub zaburzeniach kostnienia.
  ciemiaczko

  Jeden komentarz w Co to jest ciemiączko?

  Zostaw odpowiedź

  Lub