• Główne Kategorie

 • Co to są meningokoki

  Co to są meningokoki. Meningokok (Neisseria meningitidis) jest chorobotwórczym drobnoustrojem, wywołującym między innymi ciężkie zakażenia inwazyjne takie jak zapalenie opon mózgowo‑rdzeniowych (ZOMR) czy także sepsę (posocznica), określane jako inwazyjna choroba meningokokowa.

  Co to są meningokoki.

  W przypadku zachorowania, zalecane jest natychmiastowe leczenie, jednak pierwsze objawy są często mało zauważalne i niecharakteryzującą się niczym groźnym, łatwo je pomylić chociażby z popularna grypą.
  Najczęstszymi ofiarami choroby są małe dzieci do 4 lub 5 roku życia, najgorsze w niej jest to, że bardzo szybko się rozwija czasami nawet w ciągu doby.

  Infekcje wywoływane przez meningokoki

  Inwazyjna choroba meningokokowa może przebiegać pod postacią zapalenia opon mózgowo‑rdzeniowych (ZOMR), jak i sepsy (posocznicy). Meningokoki mogą wywoływać także, zapalenie stawów, zapalenie płuc, zapalenie osierdzia i wsierdzia, zapalenie szpiku kostnego, zapalenie ucha środkowego, gardła, zakażenia w obrębie układu moczowo‑płciowego.
  Rodzaje meningokoków

  W Polsce większość zachorowań wywoływanych jest przez meningokoki z grupy B i C. Zdarzają się także przypadki zachorowań spowodowanych przez serogrupy W135 oraz Y.

  Jak można zarazić się meningokokami?

  Nawet zdrowy człowiek może być nosicielem meningokoków zarówno zdrowy jak i bezobjawowy nosiciel. Nosiciele mogą stanowić 2-25% populacji, ale w środowiskach zamkniętych ich odsetek może sięgać nawet do 40-80%.
  Rozprzestrzenianie się meningokoków odbywa się drogą kropelkową (kontakt z wydzieliną chorego, np. podczas kaszlu, kichania), przez kontakt bezpośredni (np. pocałunek) lub kontakt pośredni z osobą chorą (np. korzystanie ze wspólnych sztućców, naczyń)

  Kto najczęściej zapada na chorobę meningokokową?

  Najczęściej chorują Dzieci do 4. lat są najbardziej narażone na zakażenie meningokokami, oraz młodzi ludzie (między 15. a 24. rokiem życia) będący w okresie dojrzewania oraz prowadzący bardziej aktywny społecznie tryb życia. Znakomitym miejscem do ataku bakterii są duże skupiska ludzi takie jak przedszkola, szkoły, kluby.
  Poznanie objawów inwazyjnej choroby meningokokowej jest bardzo ważne, gdyż przebieg zakażenia może być bardzo szybki. W przypadku zbyt późnego rozpoznania i rozpoczęcia leczenia, śmiertelność może sięgać nawet do 70‑80%.

  Niestety trudno jest prawidłowo rozpoznać tę chorobę na wczesnym etapie, ponieważ pierwsze objawy są często niecharakterystyczne podobne np. do grypy, nie występują w określonej kolejności, a część z nich może w ogóle nie wystąpić.

  Objawy

  Dla dzieci do 1 roku życia:

  Pierwsze godziny zakażenia
  – Gorączka
  – Drażliwość
  – Wymioty
  – Brak apetytu
  – Senność

  Kolejne godziny

  – Biegunka
  – Nienaturalny kolor skóry
  – Trudności w oddychaniu
  – Obniżone napięcie mięśniowe
  – Wysypka wybroczynowa

  Po około 10 godzinach

  – Światłowstręt
  – Utrata przytomności
  – Uwypuklenie ciemiączka
  – Sztywność karku
  – Drgawki

  Późniejsze godziny

  – Wzmożone pragnienie

  Między 1 a 4 rokiem życia objawy wyglądają bardzo podobnie.

   
  Test szklanki

  testCharakterystycznym, ale co niezwykle ważne, nie zawsze obecnym objawem rozwijającej się inwazyjnej choroby meningokokowej jest wysypka wybroczynowa nieblednąca pod naciskiem ścianek szklanki, najprostszy test który może pomóc w potwierdzeniu zakażenia.

   

   

   

  Szczepienia przeciwko inwazyjnym zakażeniom meningokowym to zalecana (odpłatna) profilaktyka.

  Program Szczepień Ochronnych na rok 2015 zaleca szczepienia przeciwko inwazyjnym zakażeniom meningokokowym.

  Zapytaj lekarza o szczepienia dla Twojego dziecka!
  Szczepienie, podobnie jak podanie leku, może wiązać się z wystąpieniem działań niepożądanych. Wszystkie działania niepożądane należy zgłaszać do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, al. Jerozolimskie 181 C, 02‑222 Warszawa, tel. (22) 492‑13‑01 fax (22) 492‑13‑09 zgodnie z zasadami monitorowania bezpieczeństwa produktów leczniczych. Formularz zgłoszenia niepożądanego działania produktu leczniczego dostępny jest na stronie Urzędu: www.urpl.gov.pl/formulndl.asp
  Szczepienia niefinansowane ze środków znajdujących się w budżecie Ministra Zdrowia

  źródło: www.wyprzedzmeningokoki.pl

  Zostaw odpowiedź

  Lub