• Główne Kategorie

  • 2 miesiąc życia dziecka

    2 miesiąc życia dziecka. Po pierwszym miesiącu Twoje maleństwo może już unieść główkę i ramiona na wysokość około 5cm, i zapewne utrzymać się w takiej pozycji. Natomiast w pozycji pionowej 2 miesięczne dziecko zachowuje chwiejną postawę, ale już stara się podtrzymać równo główkę.

    W 2 miesiącu życia dziecko, dotykając podłoża, ugina nogi, a nawet czasem samodzielnie przewraca się z boku na plecy. Leżąc na pleckach, dziecko zaczepia zawieszone w zasięgu rąk zabawki i niekiedy udaje mu się utrzymać przedmiot włożony mu przez dorosłego do ręki.
    Coraz chętniej i na dłużej zatrzymuje wzrok na interesującym go obiekcie, częściej zwraca uwagę na kolorowe przedmioty, zwłaszcza te o zdecydowanych barwach.
    Dziecko widzi już coraz ostrzej, a jego mózg aktualnie doskonali obuoczne widzenie. Czasami zdarzy się aby Twój maluszek ruszył energetycznie rączką, nóżką a nawet wyciągać rączkę w stronę obiektu który go interesuje.




    Powoli zaczyna się najgorszy okres dla rodziców: kolka (nie u każdego dziecka) kolka czyli bolesne bóle brzucha. Dziecko bardzo płacze, z trudem daje się uspokoić, a Ty nie wiele możesz na to poradzić. Dolegliwości moga zmniejszyć się zmianą pozycji dziecka, stosowaniem ciepłych okładów na brzuszek, lub stosowaniem np. Wody koperkowej. Jest wiele leków czy herbatek na kolkę, ale jest to bardzo indywidualna sprawa, nie zawsze, i nie każdy lek pomaga.

    Kilka porad.

    – Umożliwiaj dziecku trening główki (dziecko, pod twoim okiem, powinno czasem poleżeć na brzuszku na twardym podłożu z rączkami pod klatką piersiową).
    – Stymuluj rozwój koordynacji wzrokowej, umieszczając kolorowy przedmiot w odległości ok. 30 cm od twarzy dziecka i powoli zataczaj nim kręgi.
    – Pomóż dziecku w nauce chwytania, umieszczając jakąś zabawkę blisko jego dłoni, a gdy niemowlę próbuje sięgać, włóż tę rzecz w jego zaciśniętą piąstkę i delikatnie rozprostuj mu palce.

    Pod koniec 2 miesiąca pojawia się pierwszy uśmiech dziecka, ćwiczony specjalnie dla mamuśki. Dziecko uśmiecha się w reakcji na uśmiech innej osoby lub na coś, co mu się szczególnie spodoba. Wkrótce niemowlę nauczy się, że swoim zachowaniem może wywoływać reakcję u obserwującej je osoby. Pod koniec 2 miesiąca może pojawić się głośny śmiech, któremu towarzyszą radosne, szybkie ruchy rąk i nóg. Dziecko w tym czasie przepad​a za towarzystwem, lubi inne dzieci, a obce osoby jeszcze nie wzbudzają w nim lęku.

    Wraz z rozwojem układu nerwowego oraz w miarę, jak postępuje rozwój zmysłów, niemowlę zaczyna aktywnie nawiązywać kontakt ze światem zewnętrznym. Zaczyna się u niego kształtować pewna gama nowych reakcji emocjonalnych, zarówno pozytywnych, jak i negatywnych. Dziecko ożywia się, kiedy np. jest przygotowywane do karmienia, zaczyna reagować mimiką na widok twarzy i tonu głosu ludzkiego.

    Dziecko staje się ciekawskie, uwielbia, gdy nosisz je na rękach i może rozglądać się znad twojego ramienia. Niezwykle żywo reaguje na twój widok. Z ciekawością przygląda się twojej twarzy, uwielbia słuchać, kiedy do niego mówisz spokojnym, melodyjnym głosem.

    Twoje dziecko staje się aktywnym obserwatorem, chętnie naśladuje mimikę twarzy, gesty, ruchy i dźwięki otaczających je osób. Zaczyna wydawać też krótkie gardłowe dźwięki: „agu”, „ga”, „kha”, „ehe”, „he” (tzw. głużenie). Z czasem będzie wzbogacało swoje „słownictwo” i powtarzało więcej dźwięków wydawanych przez ciebie i naśladowało głosy domowników.




    Tesli dziecko jest wypoczęte, noś je na rękach, pokazuj świat, co jest za oknem, co znajduje się w pokoju, dużo mów do niego i opowiadaj co pokazujesz.

    W 2 miesiącu życia dziecko otrzymuje kolejną dawkę szczepień. Pewnie już słyszałaś wiele rzeczy na temat szczepień, ale naprawdę bądź spokojna. Wszystkie obowiązkowe i zalecane szczepienia są dla dziecka bezpieczne i zwykle niemowlęta nie mają po nich żadnych komplikacji, ewentualnie reagują lekką gorączką czy spuchnięciem miejsca po szczepieniu.

    Dziwna “pustka” w czaszce dziecka? Zwana Ciemieniuchą. W 2 miesiącu życia na główce dziecka czasem pojawiają się żółte łuski, które nie chcą schodzić podczas mycia. To ciemieniucha. Nie jest bolesna, ani niebezpieczna, ale warto się jej pozbyć, chociażby ze względów higienicznych. Nie trzemy na siłę ani nie skrobiemy, po prostu myjemy przy okazji kąpania, lub używamy specjalnych balsamów na ciemieniuchę.

    Zostaw odpowiedź

    Lub