• Główne Kategorie

 • Sposoby na pękające brodawki

  Sposoby na pękające brodawki. Poranione, bolące i pękające brodawki to problem wielu mam. Karmienie piersią z tak poranionymi brodawkami to dosłownie tragedia. Ale dlaczego tak się dzieje ? co zrobić? jak skutecznie wyleczyć poranione brodawki?


  Zastanawiasz się dlatego tak się dzieje, patrzysz na popękane brodawki i zastanawiasz się czy to normalne, przecież wydawało się Ci że karmienie piersią nie powinno boleć. Może i nie powinno, ale często boli. Jedną z przyczyn bólu są popękane lub pokąsane przez dziecko brodawki sutkowe. Jeśli więc i tobie się to przytrafiło – nie przejmuj się, że źle sobie radzisz z przystawianiem maluszka. Karmienie nie od razu jest proste.
  Dlaczego tak się dzieje ?
  Po porodzie brodawki robią się bardzo wrażliwe i na mocniejszy dotyk reagują bólem. Nie do końca wiadomo nawet, dlaczego tak jest. Najczęściej jednak brodawki cierpią wskutek złej techniki karmienia, czyli niewygodnej pozycji lub nieumiejętnego przystawiania do piersi. Jeśli dziecko chwyci tylko brodawkę (zamiast także dużej części otoczki), nie będzie prawidłowo ssało, tylko gryzło brodawkę dziąsłami. Taką sytuację trzeba umieć rozpoznać i przerwać karmienie. A więc, gdy malec ma w buzi samą brodawkę (bez otoczki), gdy czubek jego nosa i broda nie dotykają piersi i gdy nie słychać odgłosu połykania, tylko cmokanie – przerwij karmienie.

  Jeśli pękanie, krwawienie i bolesność brodawek trwa dłużej niż 3–4 dni, skontaktuj się z konsultantką laktacyjną, która rozpozna przyczynę problemu i wskaże sposoby poradzenia sobie z nim. Niekiedy bolące, poranione brodawki mogą być objawem grzybicy lub alergii a nawet czasami bolesnego zapalenia piersi, dlatego po tym czasie udaj się do poradni laktacyjnej, lub swojego lekarza.

  Jak dbać o poranione brodawki?
  Przebywając w domu, staraj się przebywać bez biustonosza, ale nie biegaj po mieszkaniu, staraj się odpoczywać z zasłoniętymi piersiami np. pieluchą, ( by nie przeziębić piersi) dostęp powietrza przyspieszy gojenie się ranek, a poza tym nie narażasz wtedy brodawek na bolesne ocieranie się o bieliznę. Gdy musisz wyjść albo się ubrać, możesz chronić brodawki przed urazami specjalnymi silikonowymi osłonkami. Praktyczne są też muszle laktacyjne, które zbierają wyciekające z piersi mleko, nadmiar mleka spływa do muszli, tak więc płyn nie ma bezpośredniego kontaktu ze skórą. Przy poranionych brodawkach są one lepsze niż jednorazowe wkładki laktacyjne, w których chora brodawka styka się z wilgocią.

  Jak Leczyć?

  Gojenie się ranek przyspieszysz, smarując brodawki własnym mlekiem, które ma właściwości bakteriobójcze. Po każdym karmieniu kilka kropli mleka rozprowadź na brodawce i otoczce, bardzo delikatnie je masując, i pozostaw na odkrytej piersi przez ok. 15 minut (jeśli w domu jest ciepło; uważaj, by się nie przeziębić). Gdy to nie pomaga, możesz stosować kremy i maści bezpieczne dla dziecka (PureLan 100, Bepanthen, Alantan Plus). Smaruj nimi piersi kilka razy dziennie, niektórych maści nie trzeba nawet zmywać z piersi, przystawiając dziecko na kolejny posiłek.
  Ważne jest, by chorych brodawek nie myć zbyt często, i nie używać do tego mydła, bo wysusza ono skórę i podrażnia bolące miejsca. Gdy brodawki są mocno pokaleczone, zrezygnuj też z wody – piersi przemywaj naparem z nagietka lekarskiego lub szałwii.

  Nie zmienia to faktu, iż warto aby zobaczył je lekarz, przy pierwszej lepszej okazji odwiedź swojego lekarza. lepiej zapobiegać, niż później długo leczyć.

  Aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, zapraszamy do artykułu tutaj jak poprawnie karmić piersią.

  Jeden komentarz w Sposoby na pękające brodawki

  Zostaw odpowiedź

  Lub