• Główne Kategorie

  • Karmienie piersią, jak prawidłowo przystawić dziecko do piersi

    Karmienie piersią, jak prawidłowo przystawić dziecko do piersi. Nie jest to prosta czynność, zwłaszcza na początku, a złe karmienie jest fatalne w skutkach. Dziecko z głodu płacze, Ty z bólu, dlatego poprawne karmienie jest bardzo ważne. Warto poświęcić chwilę czasu na ten artykuł by uniknąć naprawdę, dużej przeprawy z bólem brodawek.


    Wiele pytań krąży Ci po głowie, czy dziecko dobrze ssie, czy jest najedzone, a przede wszystkim czy dobrze przystawiam dziecko do piersi.
    Żeby karmienie piersią się powiodło, muszą być spełnione pewne warunki. Najważniejsze to odpowiednia pozycja matki i dziecka oraz właściwe przystawianie malca do piersi.




    Prawidłowe karmienie piersią.

    O prawidłowym ułożeniu ciała podczas karmienia możemy mówić wtedy, gdy:
    – siedzisz wygodnie lub leżysz, jesteś rozluźniona
    – dziecko dotyka brzuszkiem Twojego ciała, a jego twarz jest zwrócona do jej piersi
    – głowa maleństwa znajduje się na osi kręgosłupa, nie powinna zginać się do przodu ani do tyłu. Główkę dziecka podtrzymuj tak, aby broda dziecka nie dotykała klatki piersiowej
    – główka, plecy i pośladki maluszka są dobrze podtrzymywane przez Twoją rękę, poduszki lub specjalne rożki

     

    pozycjaklasycznaNajlepsza pozycją, według wielu mam jest pozycja w której siedzisz (pozycja klasyczna), przytulasz dziecko brzuszka do swojego, opierasz na przedramieniu trzymając główkę w zgięciu łokcia. Jeśli w takiej pozycji Ci wygodnie karmić, postaraj się ja zawsze powtarzać, iż spełnia ona praktycznie wszystkie wymogi poprawnego karmienia.

    Aby dziecko mogło prawidłowo objąć pierś wargami i językiem, trzeba mu ją w odpowiedni sposób podać. Jeśli jesteś praworęczna, najlepiej nauczysz się tego, karmiąc najpierw z lewej piersi (wtedy podajesz pierś prawą dłonią).

    Dopilnuj, by dziecko brzuszkiem przylegało do twojego ciała, a jego twarz była skierowana do piersi.
    Zwróć uwagę, aby głowa dziecka znajdowała się na wysokości piersi, a usta naprzeciw brodawki. Pod żadnym pozorem nie schylaj się do dziecka, ułóż się w pozycji wygodnej dla Ciebie, a dziecko ustaw wyżej lub niżej.
    Czterema palcami prawej dłoni chwyć lewą pierś od spodu, a kciuk połóż na wierzchu piersi, powyżej brodawki, dość daleko od jej otoczki,bardzo lekko uciskając. Trzymając pierś w ten sposób, dotknij brodawką ust dziecka automatycznie otworzy ono buzię.

    Karmienie piersią, jak prawidłowo przystawić dziecko do piersi

    Kiedy dziecko poprawnie ssie?

    – czubek nosa i broda malucha dotykają piersi,
    – buzia jest szeroko otwarta,
    – wargi są wywinięte na zewnątrz, policzki nie zapadają się,.

    W buzi musi się znaleźć nie tylko brodawka sutkowa, ale też prawie cała jej otoczka (1,5–2 cm). Jeśli uchwycenie piersi jest nieprawidłowe (w buzi jest tylko brodawka, dziecko ma wciągnięte, zaciśnięte wargi), przerwij karmienie, wkładając czubek palca w kącik ust dziecka, i przystaw malca jeszcze raz.

    Dziecko obejmuje językiem pierś od spodu i zaczyna ssać. Szeroko otwarte usta dziecka obejmują dużą część otoczki brodawki, broda i nosek opierają się na piersi. Po kilku szybszych i płytszych ruchach rozpoczynają się ruchy miarowe, wolniejsze i głębsze, oznacza to że dziecko połyka pokarm. Takie ssanie z odgłosami połykania powinno trwać minimum 5–10 minut. Pamiętaj że na początku dziecko połyka często i dynamicznie mleko pierwszej fazy (zawierające więcej wody, gaszące pragnienie), potem chwilę odpoczywa i zjada wolniej pokarm drugiej fazy (gęstszy, bogatszy w składniki odżywcze). Dobrym miernikiem, czy malec się najada, poza obserwacją, jest liczba wypróżnień. W pierwszych sześciu tygodniach życia dziecko powinno codziennie oddawać co najmniej dwa stolce i moczyć minimum sześć pieluszek.




    Najbardziej bezpośrednio odczuwanym skutkiem złego ssania jest bolesność brodawek. Dziecko bowiem, zamiast na przemian zwierać i rozwierać szczękę i żuchwę, szarpie i ściska brodawkę. W takiej sytuacji warto zabezpieczać piersi muszlami ochronnymi z silikonu (zbierają wyciekające mleko i zapobiegają ocieraniu się skóry). Więcej na temat bólu brodawek opisujemy tutaj. Aby uniknąć tych nieprzyjemności czytaj do skutku ten artykuł a poniżej krótki filmik.

    Karmienie piersią, jak prawidłowo przystawić dziecko do piersi

    Zostaw odpowiedź

    Lub