• Główne Kategorie

 • 9. tydzień ciąży

  9. tydzień ciąży. Twoje dziecko jest coraz większe, podobne jest do średniej wielkości oliwki, zaczyna powoli ruszać kończynami. Wprawdzie jeszcze trochę minie nim poczujesz jego ruchy, ale już dziś wiedz że nie leży spokojnie. Na dłoniach ułożonych nad sercem widać paluszki. Głowa jest bardziej wyprostowana, w mózgu kształtują się półkule mózgowe, zaczyna być widoczna szyja, gałki oczne dziecka pokrywają się powiekami i przesuwają na właściwe miejsce, siatkówki oczu dziecka są czarne. Jeśli to chłopiec, rozwijają się jądra.

  W 9 tygodniu ciąży całe ciało dziecka obrasta też delikatnym meszkiem zwanym lanugo. Twarz twojego dziecka również się zmienia: doskonalą się nosek, podbródek, uszy. W jamie ustnej zaczynają się rozwijać kubki smakowe.
  Dziecko z wciąż zamkniętymi oczami (otworzą się dopiero w 6. miesiącu ciąży) wygląda, jakby nieustannie sobie drzemało. Jednak jest inaczej, dziecko energicznie ćwiczy kończyny, prostując i zginając nóżki. Gdyby dotknąć wnętrza dłoni dziecka, zacisnęłoby paluszki.

  W 9 tygodniu ciąży, zaczynasz zauważać trochę tyć, spodnie powoli już się nie dopinają, ale spokojnie, podczas karmienia piersią dziecko pomoże Ci schudnąć.
  Prawidłowy przyrost masy ciała w ciąży wynosi 12-17 kg. Oczywiście dla kobiety o drobnej budowie przyrost ten będzie zbliżony do 12 kg, a dla kobiety tęższej do 17 kg.

  W pierwszym trymestrze ciąży masa ciała powinna wzrosnąć o ok. 1,5-2 kg. Kobiety, które w ciąży przytyły mniej niż 10 kg, częściej rodzą wcześniaki i dzieci z niską masą urodzeniową, z kolei nadwaga u kobiet w ciąży może prowadzić do nadmiernego wzrostu dziecka, kłopotów matki ze zmęczeniem i żylakami.

  W 9. tygodniu ciąży zauważysz pewnie, że twoje piersi stały się pełniejsze i są lekko nabrzmiałe, włosy mniej się przetłuszczają, a skóra się wygładza. Stężenie hormonu ciążowego HCG właśnie teraz osiąga najwyższy poziom.

  Zostaw odpowiedź

  Lub