• Główne Kategorie

  • Czy złe samopoczucie to normalny objaw w 18 tygodniu ciąży?

    Chociaż większość ciążowych dolegliwości, zarówno fizycznych, jak i psychicznych, wynika po prostu z fizjologii, to jednak zawsze trzeba o nich powiedzieć lekarzowi. Warto też, zamiast wyłącznie ubolewać nad swoim złym samopoczuciem, spróbować mu zaradzić. Podpowiadamy, jak.

    Ciąża to ogromne obciążenie dla organizmu, nic więc dziwnego, że poza radością oczekiwania, pojawiają się też mniej przyjemne odczucia. 18 tydzień ciąży to początek trudniejszego okresu, m.in. dlatego, że przyszła mama zaczyna odtąd intensywniej przybierać na wadze (ok. 500 g tygodniowo), a to może wiązać się z nowymi dolegliwościami.

    Jak zapobiegać bólom kręgosłupa?

    18 tydzień ciąży to często okres, kiedy przyszłe mamy zaczynają narzekać na ból pleców. Ze względu na to, że macica osiąga już wielkość melona, znacznie przesuwa się punkt ciężkości ciała przyszłej mamy. W praktyce może to oznaczać pojawienie się bólu pleców w odcinku krzyżowo-lędźwiowym. Aby im zapobiec, warto zapanować nad ciążowym odruchem lekkiego wypychania brzuszka do przodu, bo kiedy tak robimy, napinamy mięśnie pleców i pogłębiamy lordozę kręgosłupa. Dobrze jest za to kilka razy dziennie przez parę minut kołysać biodrami, na stojąco lub w klęku podpartym, bo dzięki temu mięśnie się rozluźniają i ból może ustąpić. Pomocne będzie też kołysanie się na piłce do ćwiczeń.

    Co robić, kiedy dokucza zgaga?

    Rosnąca macica uciska na żołądek i wypycha go do góry, a hormony ciążowe sprawiają, że wpust uniemożliwiający cofanie się treści z  żołądka do przełyku może funkcjonować gorzej niż przed ciążą. W efekcie u większości kobiet pojawia się zgaga, czyli uczucie pieczenia w przełyku. Aby mu zapobiegać, warto zmienić sposób żywienia: jeść małe porcje, powoli i dokładnie przeżuwać każdy kęs, a po posiłku unikać leżenia. Warto także wyeliminować z diety napoje gazowane i pikantne potrawy, a w zamian za to popijać mleko albo wodę z imbirem.

    Uwaga na bóle i zawroty głowy

    Przełom czwartego i piątego miesiąca, czyli 17-18 tydzień ciąży, może łączyć się także z pojawieniem się silnych zawrotów głowy i bólu w potylicy albo skroniach. Zazwyczaj lekarze tłumaczą zawroty głowy w ciąży spadkami cukru we krwi i radzą, aby przyszłe mamy zawsze nosiły ze sobą na wszelki wypadek drobną przekąskę (kilka migdałów, paczkę sezamków albo herbatników). Wiele mam obawia się, że ból głowy jest objawem stanu przedrzucawkowego, czyli choroby ciążowej polegającej na podwyższonym ciśnieniu krwi i obecności białka w moczu. Rzeczywiście silny ból głowy może być jednym z symptomów, warto jednak pamiętać, że stan przedrzucawkowy zazwyczaj występuje dopiero po 20. tygodniu ciąży. We wcześniejszych tygodniach silne, migrenowe bóle będą świadczyły najpewniej o niskim ciśnieniu krwi. Jeśli bóle się nasilają warto zasięgnąć porady lekarza.

     

     

     

    Źródło: Artykuł partnerski

    Zostaw odpowiedź

    Lub