• Główne Kategorie

 • 40 tydzień ciąży

  40 tydzień ciąży. Dziecko nadal imponująco przybiera na wadze. Rośnie też obwód jego głowy, co może być powodem do podjęcia decyzji o cesarskim cięciu.

  Dziecko w 40 tygodniu ciąży leży już nisko w miednicy, gotowe do narodzin. W jego mózgu mnożą się komórki nerwowe, taki intensywny rozwój mózgu będzie trwał jeszcze przez rok po narodzinach.

  Płód dostał już od ciebie wszystko, czego będzie potrzebował na początku życia po drugiej stronie brzucha. Jest najedzony „na zapas” – dlatego nie przejmuj się, kiedy w pierwszych dniach życia nie będzie zbyt wiele ssał. Pamiętaj, że każde dziecko po narodzinach traci na wadze (nawet do 10 procent masy urodzeniowej), jednak już w trzeciej dobie życia znowu zacznie przybierać.
  Zapewne lekarz już zalecił, lub zaleci abyś co 2-3 dni przyjeżdżała do szpitala na KTG płodu. Może też skierować cię na tekst oksytocynowy. Podczas niego za pomocą kroplówki z oksytocyną wywołuje się lekkie skurcze macicy i sprawdza tętno dziecka. Jeżeli podczas skurczu jest prawidłowe, test jest określany jako negatywny czyli dobry. Jeżeli wyjdzie jednak pozytywnie, trzeba będzie rozważyć sztuczne wywołanie porodu.

  Bardziej jednak jest prawdopodobne, że poród rozpocznie się sam. Mniej więcej dobę wcześniej może pojawić się lekka biegunka. To znaczy, że twój organizm zaczyna się samoistnie oczyszczać.

  Kiedy to będzie to!

  – Skurcze są regularne, powtarzają się co 10–15 minut (albo jeszcze częściej).
  – Odchodzą wody płodowe. Nawet jeśli przy tym nie odczuwasz jeszcze żadnych skurczów, powinien cię zbadać lekarz. Jedź jak najszybciej do szpitala, jeżeli wody będą miały zielonkawy kolor. Oznacza to, że dziecko oddało już smółkę.
  – Pojawia się lekkie plamienie, które świadczy o skracaniu się szyjki macicy. Gdy plamienie jest silne, wezwij karetkę lub szybko jedź do najbliższego szpitala.

  Jeżeli wciąż nic się nie dzieje, zwiększ trochę swoją aktywność fizyczną. Idź na spacer, pokołysz się w rytm muzyki albo, jeżeli masz siłę, weź się za porządki w domu, mówią że mycie podłogi na kolanach jest narodzino-pędne :). Taka większa ilość ruchu w 40 tygodniu ciąży może przyśpieszyć poród.
  Poniżej przedstawiamy film z porodu w wodze, dla kobiet o mocnych nerwach 🙂
  Jeśli to czytasz, i dotarłaś już do 40 tygodnia ciąży, trzymamy za Was kciuki, życzymy szybkiego porodu, oraz cudownych chwil spędzonych z dzidziusiem tuż po porodzie. Powodzenia, i zapraszamy do innych działów, pierwszy tydzień życia dziecka oraz  pierwszy miesiąc życia dziecka.

   

  Zostaw odpowiedź

  Lub