• Główne Kategorie

 • 38 tydzień ciąży

  38 tydzień ciąży. No cóż Twoje dziecko prawdopodobnie waży już ponad 3 kilogramy, a mierzy już ponad 60cm, pamiętajmy jednak że waga jak i wymiary mogą się różnić, jest to uwarunkowane wieloma rzeczami. Twoją wagą, sylwetką i przemianą materii.


  Lekarze uznają, że prawidłowa waga donoszonego noworodka rozpoczyna się już od 2500 g. Jeżeli dziecko urodzi się lżejsze, w książeczce zdrowia dostanie wpis: mała waga urodzeniowa. Wtedy konieczna będzie obserwacja zdrowia dziecka. Tak mała waga może być objawem zaburzeń pracy łożyska albo np. genetycznej choroby dziecka. Drobniejsze są też dzieci z ciąży mnogiej i noworodki, których mamy paliły w ciąży albo odżywiały się nieprawidłowo.
  W jelitach 38-tygodniowego płodu zgromadziła się już smółka, czyli pierwsza kupka dziecka, złożona ze złuszczonego naskórka połykanego z wodami płodowymi, mazi płodowej i innych składników płynu owodniowego. Kiedy dziecko się urodzi i zacznie pić mleko, powinno wydalić smółkę w ciągu dwóch, trzech dni życia. To będzie świadczyć o tym, że jego układ trawienny spisuje się tak, jak powinien.

  W 38 tygodniu ciąży dziecko już nie kopie tak mocno jak jeszcze kilka tygodni temu, bo nie ma już na to miejsca. Teraz pozostało mu jedynie rozpychanie się w brzuchu. Podczas takiej gimnastyki twój brzuch może zmieniać wygląd i kształt, np. w krótkiej chwili z jednego boku stawać się stosunkowo płaski, a czasami sterczący jak wieża.

  Mimo bólu pleców i niewyspania, może dopaść cię przemożna ochota robienia zapasów, porządków albo przemeblowania. To osławiony instynkt wicia gniazda, charakterystyczny dla finiszu ciąży. Staraj się go jednak ograniczać, noworodek naprawdę nie potrzebuje zmęczenia, czy już przemaglowania, od tego mamy faceta. Zbieraj siły na czas porodu, odpoczywaj, relaksuj się.

  Zostaw odpowiedź

  Lub