• Główne Kategorie

 • 37 tydzień ciąży

  37 tydzień ciąży. Jeśli jeszcze nie urodziłaś, a możesz gdyż uważa się że, dzieci urodzone po lub w 37 tygodniu ciąży nie są wcześniakami, a już tzw. donoszone.

  twoje maleństwo ma już około 3 kilogramy, i jest gotowe aby przyjść na świat, jeśli stwierdziło, że jeszcze chwilę zostanie, nic się nie dzieje, ciąża przebiega poprawnie. Czasami może zdarzyć się że dziecko będzie bardzo spokojne , że aż będziesz się bała, czy wszystko z nim jest w porządku. W takim wypadku warto robić test aktywności dziecka, czyli na leżąco albo w pozycji półsiedzącej przez godzinę liczyć jego ruchy. Dla wygody, wydrukuj sobie plan liczenia ruchów dziecka i tam wpisuj wyniki swoich obserwacji. Jeżeli naliczysz ich dziesięć, to wszystko w porządku. Jeżeli nie, nie wpadaj w panikę, być może maleństwo śpi.
  Jeśli dziecko nie jest jeszcze ułożone do porodu, skontaktuj się z swoim lekarzem. Przez powłoki brzuszne chwyci malucha i postara się go przemieścić, jednocześnie obserwując dziecko na USG. Zabieg ten niesie jednak ze sobą ryzyko wzniecenia porodu. Jest możliwy jedynie w 37 albo 38 tygodniu ciąży, a jego skuteczność to ok. 50 procent. Zdarza się niestety, że nawet po próbie przekręcenia, dziecko wraca do poprzedniej pozycji.

  Jeżeli jeszcze nie powtórzyłaś badania WR albo VDRL (po raz pierwszy powinno się je zrobić na początku ciąży), trzeba będzie to zrobić w tym tygodniu. To rutynowe badania w ciąży, ale bardzo ważne, pomagają zapobiec kile wrodzonej, która u noworodka wywołuje nieuleczalne zmiany. W ostatnich tygodniach ciąży przeprowadza się też badanie w kierunku wirusowego zapalenia wątroby typu B. Jeśli ono wykaże, że jesteś nosicielką wirusa, trzeba będzie tuż po porodzie podać dziecku immunoglobulinę, by nie dopuścić do uszkodzenia wątroby.
  Najwyższy czas, żeby kupić stanik do karmienia z odpinanymi klapkami. Pamiętaj aby dobrać stanik o rozmiar większy gdyż po porodzie twoje piersi jeszcze trochę urosną, a za mały stanik może prowadzić do zastojów pokarmu albo nawet bardzo bolesnego zapalenia piersi.

  Zostaw odpowiedź

  Lub