• Główne Kategorie

 • 35 tydzień ciąży

  35 tydzień ciąży

  35 tydzień ciąży. Dziecko coraz bardziej jest wyczuwalne, trzymając się za brzuch czujesz, jakbyś miała je w dłoniach. Twoje dziecko waży ok. 2300-2500 g i mierzy ok. 40-45 cm. Do porodu coraz bliżej, a wiedz że Twoje maleństwo jeszcze może przybrać około kilograma.

  Dojrzewają płuca dziecka. W płucach płodu jest już najpewniej wystarczająco surfaktantu, czyli substancji, dzięki której pęcherzyki płucne podczas wydechu nie zapadają się i nie sklejają. Wcześniaki urodzone przed 35. tygodniem ciąży muszą dostawać surfaktant przez rurkę intubacyjną wprost do płuc.
  Przez pępowinę płyną do organizmu dziecka przeciwciała, które wzmacniają układ odpornościowy dziecka i chronią w pierwszym okresie życia przed chorobami. Do tego dzięki gromadzonym mniej więcej właśnie od 35. tygodnia ciąży tygodnia zapasom żelaza dziecko w pierwszym półroczu życia jest chronione przed anemią.

  Ostatnie tygodnie przed narodzinami dziecko wykorzysta bardzo pracowicie. Będzie cały czas doszkalać się w ssaniu. Poza tym cały czas pije wody płodowe.Twoje dziecko nawet już siusia Dzięki temu jego nerki przygotowują się do pracy poza Twoim brzuszkiem.

  To już koniec 8 miesiąca ciąży, najpewniej powróci też i inna dolegliwość z pierwszego trymestru, nocne pobudki na siusianie. Do tego może zdarzać ci się wysiłkowe nietrzymanie moczu np. kiedy dźwigasz coś, kichasz albo się śmiejesz. Ono także jest związane z naciskiem macicy na pęcherz. A

  Jak ćwiczyć mięśnie Kegla: wystarczy, że będziesz na kilka sekund napinać pochwę tak, jakbyś chciała powstrzymać strumień moczu, i rozluźniać ją. Rób tak, kiedy tylko sobie o tym przypomnisz. Przy każdej wizycie w toalecie opróżniaj pęcherz do samego końca.
  Czy wiesz że Twoje dziecko reaguje na Twoje zaczepki? Spróbuj postukać w brzuch, jest spora szansa że dzidziuś Ci odpowie. Pod koniec 8 tygodnia ciaży dziecko reaguje na bodźce z zewnątrz. Podczas chodzenia czuje kołysanie, gdy położysz się lub usiądziesz, będzie wiercąc się poszukiwać dogodnej dla niego pozycji. Taka mała kruszynka a jak już zaradna.


  35 tydzień ciąży

  Zostaw odpowiedź

  Lub