• Główne Kategorie

  • Gorączka u noworodka

    Gorączka u noworodka. Gdy u naszej pociechy pojawi się gorączka, rodzicom zaczyna walić się świat. Mało tego że nasze maleństwo czuje się zagrożone, i nie do końca rozumie co się dzieje, to jeszcze My martwimy się. Jednak w wielu przypadkach dolegliwości gorączkowe nie oznaczają poważnych komplikacji zdrowotnych. Warto poznać przyczyny występowania wysokich temperatur u najmłodszych oraz sposoby, jak sobie z nimi radzić.

    Wielu rodziców zaczyna panikować, gdy temperatura ciała maluszka przekracza nawet minimalnie optymalny poziom 36,6 stopni. Jednak tak naprawdę o gorączce noworodka można powiedzieć dopiero, gdy temperatura przekroczy 38 stopni. Okazuje się, że naturalna ciepłota ciała dla noworodka waha się w granicach 36,6 – 37,5 stopni. Chodzi o to, że maluszek nie ma jeszcze w pełni wykształconego układu termoregulacji i temperatura jego ciałka zmienia się wraz z porą dnia czy aktywnością podejmowaną przez noworodka. Jeśli miarka termometru zatrzyma się między 37,5 a 38 stopni, oznacza to, że dziecko jest w stanie podgorączkowym. Dopiero temperatura 38 stopni wskazuje, że malutki organizm zmaga się z jakąś dolegliwością lub infekcją.




    U najmłodszych pociech podwyższona temperatura ciała związana jest przeważnie z rozwijającym się stanem zapalnym w organizmie. Może być zwiastunem infekcji wirusowej, bakteryjnej lub grzybiczej. Jednak należy pamiętać, że podniesiona temperatura nie zawsze jest złym zwiastunem, ponieważ mobilizuje ona system immunologiczny do walki z drobnoustrojami chorobotwórczymi, a więc pomaga w opanowaniu infekcji. Z drugiej strony, utrzymywanie się wysokiej temperatury ciała może prowadzić do wyczerpania organizmu, odwodnienia, udaru cieplnego, utraty przytomności, drgawek, a w skrajnych przypadkach – do śpiączki.

    Jak radzić sobie z gorączką u noworodków?

    W przypadku, gdy rodzic zaobserwuje gwałtowny wzrost gorączki u małego dziecka – noworodka lub niemowlęcia, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Jeżeli nie pojawiają się żadne dodatkowe objawy, takie jak ostra biegunka, drgawki, wymioty, duszności, kaszel, czerwone plamki na skórze, czy sztywność karku, u starszej pociechy można się wstrzymać z decyzją o wizycie u pediatry. W wielu przypadkach stan podgorączkowy, czy nawet gorączka u dziecka nie musi być symptomem zbliżającej się choroby. Często wynikać może ze wzmożonego wysiłku fizycznego, przegrzania organizmu, zbyt intensywnych emocji, czy też towarzyszy ząbkowaniu. Z tego powodu, dziecko wykazujące podwyższoną temperaturę ciała należy kontrolować i pilnować, aby się nie przegrzewało nie otulać kołdrami i kocami. Nie powinno leżeć w mokrej piżamce i pościeli. Nie można pozwolić, aby się odwodniło i częściej karmić piersią czy mlekiem modyfikowanym. W przypadku zagrożenia odwodnieniem koniecznie podawaj z wodą elektrolity. Małe saszetki które podając z woda unikniemy nieprzyjemnego odwodnienia.




    Gorączka u noworodka

    Zostaw odpowiedź

    Lub