• Główne Kategorie

  • Masaż szyjki macicy podczas porodu

    Masaż szyjki macicy

    Masaż szyjki macicy podczas porodu, pomocny ale i bolesny zabieg. Ten masaż ma na celu wywołanie porodu. Jest to metoda jedna z wielu powodująca znaczne przyspieszenie powolnego porodu, ale ma także sporo wad. Przede wszystkim jest bolesna, dlatego obecnie rzadko się ją stosuje. A co jeśli podczas porodu ktoś zaproponuje takie rozwiązanie?




    Masaż szyjki macicy, jest jedną z wielu znanych metod pomocy w przyspieszeniu procesu porodu, polega on na delikatnym otwarciu kanału szyjki i odklejeniu (odłączeniu) dolnego bieguna pęcherza płodowego od ścianek macicy. ma on na celu sprowokować organizm do intensywniejszego wytwarzania hormonów, odpowiedzialnych za rozpoczęcie porodu. Pobudza on skurcze macicy dzięki czemu na pewno skraca czas porodu, a przy bardzo długim porodzie pozwoli uniknąć cesarskiego cięcia. Musimy jednak wiedzieć że jest strasznie bolesny, i bardzo nieprzyjemny. jest wiele teorii związanych z tym zabiegiem, dużo negatywnych, jak i pozytywnych, pewne jest to że przyspiesza poród, natomiast inne czynniki pozostawiamy wam do obmyślenia, oraz podjęcia decyzji czy wyrazicie na to zgodę , iż lekarz musi zapytać czy zgadzacie się na masaż. Czy odczujesz bardzo duży ból, oraz czy skutki uboczne np. zerwanie, lub pęknięcie będą, zależy tylko i wyłącznie od doświadczenia lekarza, jeden zrobi to profesjonalnie i nie pozostawi żadnych “śladów”, inny zrobi to dosyć nietypowo i z mniejsza precyzją.

    Masaż szyjki macicy – wskazania

    Przeprowadzenie masażu szyjki macicy rozważa się w sytuacji, gdy poród przestaje postępować, a rozwarcie szyjki macicy nie zwiększa się, a wręcz stoi w miejscu. Zadaniem masażu szyjki jest zmiękczenie i rozluźnienie szyjki oraz uelastycznienie i rozciągnięcie mięśni macicy. Najważniejsze aby lekarz znał położone łożyska a rozwarcie nie może być mniejsze niż centymetr. Masaż szyjki macicy zazwyczaj wykonuje położna, która zdaje sobie sprawę bólu jaki odczuwa kobieta.




    Korzyści z masażu

    – przyspiesza uzyskanie pełnego i szybszego rozwarcia szyjki
    – pobudzając czynności skurczowe macicy skraca wydatnie czas porodu
    – pozwala uniknąć konieczności wykonywania cesarskiego cięcia

    Wady
    – ból podczas jego wykonywania
    – ewentualne powstanie mikrourazów na szyjce,
    – bardziej obfite krwawienia z szyjki,
    – większe ryzyko pęknięcia szyjki macicy
    – możliwość zaburzeń fizjologicznego procesu transformacji włókien mięśniowych macicy




    Zostaw odpowiedź

    Lub