• Główne Kategorie

  • Zatkany nos u dziecka – kiedy wybrać domowe sposoby, a kiedy udać się do lekarza?

    Dzięki domowym sposobom na zatkany nos u dziecka, możemy poradzić sobie z tą uciążliwą dla maluszka dolegliwością bez wizyty u lekarza. Niestety, nie w każdym przypadku. Jak skutecznie złagodzić objawy kataru u naszej pociechy oraz kiedy powinniśmy zwrócić się o pomoc do specjalisty?

    Postępowanie w przypadku zatkanego nosa u dziecka przede wszystkim zależy od wieku malucha. Jeśli katar pojawi się u noworodka, bezwzględnie należy skontaktować się z pediatrą. U niemowlaka lub nieco starszego dziecka, domowe sposoby leczenia nie zawsze, ale bardzo często okazują się wystarczające.

    Skuteczne metody na zatkany nos u dziecka

    Gdy maluch jest płaczliwy, rozdrażniony, ma osłabiony apetyt, często kicha, a z nosa cieknie mu wodnista, przezroczysta wydzielina, skupmy się przede wszystkim na przyniesieniu ulgi dziecku poprzez udrożnienie zatkanego nosa.

    Chcąc mieć pewność, że zrobimy to we właściwy, bezpieczny dla malucha sposób, skorzystajmy z rekomendowanej przez pediatrów i neonatologów tak zwanej metody trzech kroków. Jej trzy następujące po sobie etapy to: rozrzedzanie, czyli przygotowanie nosa maluszka do oczyszczania, odciąganie, mające na celu usunięcie rozrzedzonej wcześniej wydzieliny oraz nawilżanie, czyli prawidłowe zadbanie o śluzówkę nosa dziecka.

    Do rozrzedzania idealnie posłuży nam roztwór soli fizjologicznej. Połóżmy malucha na plecach, odchylmy jego główkę do tyłu i zaaplikujmy do każdej dziurki po 2-3 krople soli fizjologicznej. Obkurczy naczynia krwionośne, zmniejszy obrzęk, a co najważniejsze – skutecznie rozrzedzi zaschniętą i gęstą wydzielinę, ułatwiając nam jej usunięcie.

    Odciąganie najlepiej przeprowadzić przy pomocy aspiratora – bardziej higienicznego i komfortowego w użyciu niż tradycyjna gruszka. Zamocujmy aspirator do domowego odkurzacza, ustawmy siłę ssania w zależności od potrzeb, a następnie usuńmy katar z jednej i drugiej dziurki nosa dziecka. Po odessaniu wydzieliny, zakończmy oczyszczanie ponownie zakraplając 2-3 krople soli fizjologicznej do otworów nosowych dziecka.

    U maluchów powyżej 1. roku życia do nawilżenia noska, a tym samym zabezpieczenia go przed skutkami infekcji takimi jak podrażnienie i zaczerwienienie, odpowiednim zamiennikiem soli fizjologicznej będzie maść nawilżająca nos, na przykład nawilżająca maść do nosa z marki Katarek, zawierająca prebiotyk Biolin P, pomagający w odbudowie mikroflory bakteryjnej.

    Oprócz stosowania metody trzech kroków, ułatwmy ponadto maluchowi oddychanie poprzez podniesienie jednej strony łóżeczka w taki sposób, aby główka dziecka ułożona była wyżej, niż reszta ciała. Warto również regularnie wietrzyć mieszkanie – temperatura w pokoju malucha nie powinna przekraczać 20-21 stopni Celsjusza. Dodatkowo, aby nie dopuścić do wysuszenia śluzówki w nosku i gardle malucha, zaopatrzyć możemy się w specjalny nawilżacz do powietrza lub powiesić mokry ręcznik na kaloryferze.

    Kiedy udać się do lekarza?

    W przypadku gdy domowe metody na zatkany nos u dziecka nie przynoszą rezultatu lub wydzielina zmieniła kolor z przezroczystego na zielonkawy albo żółty, konieczna będzie wizyta u pediatry – infekcja wirusowa mogła przejść w wymagający leczenia antybiotykiem bakteryjny nieżyt nosa.

    Konsultacja u specjalisty wskazana jest również w przypadku, gdy zakatarzony maluch częściej niż zwykle dotyka uszka, pociera główką o poduszkę oraz jest mocno płaczliwy i rozdrażniony. Częstym powikłaniem kataru u niemowląt i małych dzieci jest bowiem bolesne i groźne zapalenie ucha. Do lekarza udajmy się także, jeśli do głównego objawu – zatkanego nosa u dziecka – dojdą kolejne, w postaci gorączki, biegunki lub wymiotów.

     

     

     

     

    Źródło: Artykuł partnerski 

    Zostaw odpowiedź

    Lub