
VDRL w ciąży. Jest to dosłownie test przesiewowy na obecność przeciwciał kiły, jest on bardzo ważny, i powinien być wykonany u wszystkich kobiet w ciąży najlepiej przed 10 tygodniem ciąży.
Celem testu VDRL jest sprawdzenie, czy w krwi przyszłej mamy nie znajdują się przeciwciała antykiłowe. Ich obecność świadczy o tym, że miała ona wcześniej kontakt z krętkiem bladym – bakterią, która wywołuje kiłę. Bakterie te są niebezpieczne dla rozwijającego się płodu, ponieważ przenikają do niego przez łożysko, mogąc spowodować wady rozwojowe dziecka, a nawet jego śmierć wewnątrzmaciczną.
Im wcześniej wykryje się obecność przeciwciał antykiłowych w krwi kobiety, tym większe są szanse na urodzenie przez nią zdrowego dziecka, lecz wymaga to leczenia antybiotykami, zazwyczaj penicyliną.
Wynik testu powinien być negatywny. Pozytywny oznacza, że w krwi wykryto przeciwciała antykiłowe i konieczna jest antybiotykoterapia. Wyniki fałszywie pozytywne zdarzają się, gdy przyszła mama ma np. mononukleozę zakaźną, boreliozę, HIV, reumatoidalne zapalenie stawów lub toczeń rumieniowaty, a nawet niektóre rodzaje zapalenia płuc.
Jeśli wynik testu VDRL jest pozytywny, lekarz powinien zlecić wykonanie kolejnego badania – FTA. Jest ono dokładniejsze i pozwala stwierdzić, czy pozytywny wynik testu jest spowodowany kiłą, czy też inną, wspomnianą już, chorobą.
Pamiętajmy jednak że wszystko wykryte w odpowiednim czasie, jest wyleczalne, dlatego tak ważne są badania przeprowadzone w ciąży.
[…] VDRL w ciąży […]
[…] – Badanie czystości pochwy – Badanie stężenia glukozy we krwi na czczo – VDRL – Badanie stomatologiczne – Badanie przeciwciała anty-HIV – Badanie przeciwciał […]