• Główne Kategorie

  • Prowadzenie auta w ciąży

    Prowadzenie auta w ciąży. Kobiety w ciąży często zastanawiają się, czy jazda samochodem jest bezpieczna i czy lepiej nie zrezygnować z prowadzenia samochodu. Wielu instruktorów szkół jazdy, potwierdza iż jest to bezpieczne, natomiast lekarze i ginekolodzy raczej odradzają, a do tego jest wiele plotek czy zapinać pasy, mówi że że kobieta w ciąży może jeździć bez pasów, kto ma rację ?

    Eksperci twierdzą, że nie ma większych przeciwwskazań, aby kobieta w ciąży mogła prowadzić samochód. Jednak w zaawansowanej ciąży lepiej darować sobie podróże autem. Do połowy drugiego trymestru ciąży nie ma żadnych przeciwwskazań do prowadzenia auta, gdyż pasy bezpieczeństwa leżą idealnie, i nieuciskaną brzuszka. W zaawansowanej ciąży istnieje duże ryzyko, gdyż pasy bezpieczeństwa mocniej uciskają na brzuszek i trudno dobrze zapiąć pas, a źle zapięty pas traci swoje właściwości ochronne.




     

    Pasy bezpieczeństwa w ciąży

    Pasy bezpieczeństwa w ciąży

    Tak to prawda, jest informacja że: “kobieta w ciąży może niemieć pasów”, kodeks drogowy to potwierdza (o tym poniżej) ale pamiętaj dla swojego i dziecka bezpieczeństwa, jeśli brzuszek przeszkadza są specjalne nakładki na siedlisko dzięki którym ściągają pas bezpieczeństwa pod brzuszek. Ale musisz mieć pasy, wyobraź sobie niewielką stłuczkę bez pasów, bez pasów Twój brzuszek uderza w kierownicę, czyli uderzasz mocno kierownicą w swoje dziecko, do tego jeśli wybuchnie poduszka, Twoje maleństwo otrzymuje kolejne mocne uderzenie, szanse na to że nic się niestanie dziecku są prawie żadne. A teraz gdy masz pasy bezpieczeństwa, dobrze założone zatrzymają Cię z dala od kierownicy, dziecku prawie nic się nie stanie gdyż brzuszek będzie z dala od kierownicy, a jeśli nawet to delikatnie się z nią zetknie, wybuchająca poduszka praktycznie trochę uderzy Ciebie, ale nie Twój brzuszek.

     

     

     

     

    Jazda samochodem w ciąży – kontrowersje związane z pasami bezpieczeństwa

    Według kodeksu drogowego, kobiety w ciąży mogą jeździć samochodem bez pasów bezpieczeństwa. Przeciwko zapinaniu pasów przemawia wygoda i groźba pożaru w samochodzie. Jednak prawdopodobieństwo pojawienia się ognia podczas jazdy samochodem jest zdecydowanie mniejsze niż uczestniczenia w wypadku. W samochodach nowej generacji coraz częściej montowane są systemy emitujące dźwięk w przypadku niezapięcia pasów, przypominające roztargnionym osobom o tej powinności. Definitywne wyłączenie tego hałasu zazwyczaj wymaga wizyty w serwisie, gdyż producenci wręcz nie zakładają, że pasażer może mieć niezapięte pasy, nawet jeśli jest to kobieta w ciąży.

    Jak jeździć w ciąży:

    – przed jazdą zdejmij obszerne ubrania, by pas bezpieczeństwa przylegał do ciała
    – zapinaj prawidłowo pas
    – unikaj nagłego hamowania i przyspieszania
    – ustaw odpowiednio fotel, by brzuch nie był uciskany przez kierownicę, ale by mimo to mieć nad nią pełną kontrolę
    – przewiduj sytuacje na drodze, patrząc dalej niż tylko 50 metrów przed siebie
    – trzymaj obie ręce na kierownicy – w ułożeniu „za dziesięć druga” lub „za piętnaście trzecia”
    – unikaj nadmiernego stosowania klimatyzacji
    – podczas dłuższej podróży rób częste przerwy, przynajmniej jedną w ciągu godziny
    – usuń niepotrzebne rzeczy z samochodu – nieprzymocowane mogą być niebezpieczne w razie wypadku.

    Jazda samochodem w ciąży – poduszki powietrzne

    Jest to kontrowersyjna kwestia. Testy bezpieczeństwa potwierdzają ich skuteczność w ratowaniu życia. W nowoczesnych autach można wyłączyć poduszki powietrzne to zdecydowanie w zaawansowanej ciąży jest wskazane, im brzuszek większy tym bliżej kierownicy, a to właśnie w niej jest poduszka powietrzna.




    Wprowadzono wiele systemów pomagających w trudnych sytuacjach na drodze. Wspomagają one hamowanie (ABS), wychodzenie z poślizgu (ESP) czy sygnalizują znalezienie się nadjeżdżającego pojazdu w martwym punkcie (Blis). Jednak znacznie lepiej jest nie doprowadzać do trudnych sytuacji na drodze, dlatego ważnym elementem na drodze jest technika, skupienie, oraz dobre samopoczucie. Podczas ciąży możesz mieć problemy z tymi elementami, dlaczego czasami warto zostać w domu, niż mimo wszystko siadać za “kółko”

    Dlatego przyszłe Mamy, po przeczytaniu tego artykułu same zadajcie sobie pytanie czy wsiadać za kierownicę, a może poprosić kogoś o podwiezienie, może jakaś taksówka?

    Zostaw odpowiedź

    Lub