• Główne Kategorie

 • Pielęgnacja noworodka

  Pielęgnacja noworodka

  Pielęgnacja noworodka. Jak pielęgnować noworodka? jakich kosmetyków używać? Najważniejsze aby wszystkie kosmetyki dla dzidziusia były przeznaczone dla niego, były bezpieczne i obowiązkowo posiadały atest PZH. Nie tylko cena ma znaczenie, ale jakość produktu, skład z jak najmniejsza ilością środków zapachowych czy konserwantów.

  Pielęgnacja noworodka
  Na początek sprawdźmy co masz w szufladzie dla dziecka, lub w kosmetyczce. Uwaga nie swojej, ale tej dla dziecka. Jeśli jeszcze nic wymieniamy co już powinnaś mieć. Jeśli nie masz w każdej aptece powinnaś kupić prawie wszystko.

  Do pielęgnowania noworodka i niemowlaka potrzebujesz następujących podstawowych środków pielęgnacyjnych

  – termometr do wanny
  – mydełko dla niemowląt
  – krem pielęgnacyjny dla niemowląt
  – maść na odparzenia dla dzieci lub puder
  – gencjana na spirytusie do pielęgnacji pępuszka
  – gaziki jałowe do przemywania oczu oraz toalety pępka
  – oliwka, puder,
  – szampon dla niemowląt,
  – sól fizjologiczna do przemywania oczu,
  – patyczki higieniczne (przeznaczone dla niemowląt)
  – szczoteczka do włosów dla niemowląt ( miękka)
  – nożyczki do obcinania paznokci z tępo zakończonymi końcami.
  Kąpiel

  Na początek, przygotuj wanienkę, komplet ubranek, pieluszkę, ręcznik, krem pielęgnacyjny lub oliwkę do ciała, miejsce na którym przebierzesz dziecko, nagrzej pomieszczenie w którym będziesz kąpać dziecko do temperatury około 24-25 stopni C.

  Kąpiel noworodka

  Kąpiel noworodka

  Do wanienki nalej wodę o zbliżonej temp. do temperatury ciała dziecka – około 37° C. Jeśli wanienka ma śliską podstawę, włóż do środka z 2 pieluszki aby dzidziuś nie ślizgał się, lub użyj specjalnej maty na przylepce do spodu wanienki.
  Włóż dziecko do wanienki, delikatnie i spokojnie przymarzając pod pachami i główką. Lewą ręką podtrzymuj je pod pleckami aby się nie zachłysnęło wodą. Zwróć uwagę by zanadto nie zmoczyć pępka. Wszystkie ruchy wykonuj spokojnie i uważnie.
  Delikatnie namydl główkę i całe ciałko, po czym okrężnymi ruchami opłucz je z mydła. Staraj się, aby mydełko nie dostało się do oczu dziecka.
  Delikatnie przenieś dziecko z wanny na płaskie miejsce przeznaczone do przebrania dziecka. Pamiętaj aby dokładnie i delikatnie wysuszyć dziecko ręcznikiem czystym, wyprasowanym, i przeznaczonym tylko i wyłącznie dla niego.

  Na zdjęciu pokazujemy poprawne podtrzymywanie niemowlaka w wanience, pamiętaj aby Twoja dłoń przechodziła pod główką dziecka, i trzymała za ramię z drugiej stronie. Warto aby przy pierwszych razach towarzyszyła Ci położna lub partner.

   

  Przemywanie oczu niemowlaka
  Jałowym gazikiem nasączonym solą fizjologiczną przetrzyj oczy zawsze w kierunku od strony uszu do noska. Do następnego oka przygotuj nowy. Zwracaj uwagę, czy oczy nie są zaropiałe. Jeśli tak spróbuj użyć soli fizjologicznej. Gdyby i ta metoda zawodziła zgłoś problem lekarzowi. Czasami przyczyną bywają bakterie lub niedrożny kanalik łzowy które wymagają specjalnego postępowania.

  Pępek niemowlaka
  Do tego celu należy użyć 70% Spirytus, którym nasącz jałowy gazik i delikatnie, lecz starannie przetrzyj kikut i miejsce dookoła niego. Następnie na patyczek do higieny uszu nalej kilka kropli gencjany na spirytusie i dokładnie posmaruj nim całą powierzchnię kikuta oraz miejsce dookoła. Pamiętaj aby to miejsce było zawsze wyjątkowo zadbane i czysty, do momentu odpadnięcia kikuta, jak i później do całkowitego zagojenia się pępuszka.

  Pielęgnacja noworodka

  Zostaw odpowiedź

  Lub