• Główne Kategorie

  • Leki w ciąży. Jakie leki można przyjmować w ciąży?

    Leki w ciąży. Jakie leki można przyjmować w ciąży? Jakie lewi podczas ciąży są bezpieczne dla Ciebie i zwłaszcza dziecka? wiele kobiet się nad tym zastanawia, a jeszcze więcej powstało mitów na ten temat. Najważniejsze aby przestać łykać leki bez opamiętania, jeśli jednak brałaś leki nie wiedząc że jesteś właśnie w ciąży, zwłaszcza jeśli miało to miejsce w pierwszych dwóch tygodniach, nic złego nie powinno się stać.


    Branie leków w ciąży od zawsze budzi wielki niepokój przyszłych mam, ale okazuje się że trochę niepotrzebnie. Wszystko zależy od decyzji lekarza, są przypadki, gdy kobieta w ciąży może przyjmować nawet antybiotyki. Zazwyczaj jeśli już antybiotyk to z grupy penicylin (np. ampicylina, augmentin). Unikają przepisywania leków z grup tetracyklin oraz sulfonamidów (np. biseptol, bactrim).




    Przeziębienie a leki w ciąży.

    W większości przypadków kobieta w infekcji wirusowej powinna pozostać w łóżku, pić dużo wody, soków. Można przyjmować niewielkie dawki witamicy C, wapna czy też rutinoscorbinu, w przypadku kataru można korzystać z inhalacji z sody oczyszczonej aby ułatwic sobie oddychanie. Natomiast przy bólu gardła zalecane jest częste płukanie go wodą z dodatkiem soli lub azulanu albo septosanu. Jeżeli po 2-3 dniach dolegliwości nie mijają, trzeba wezwać lekarza do domu.

    Witaminy i mikroelementy w ciąży

    Zażywanie każdej witaminy czy preparatu zawsze trzeba skonsultować z ginekologiem. On dobierze odpowiedni środek i dawkę, której należy przestrzegać.
    Najniebezpieczniejsze dla rozwijającego się dziecka jest przyjmowanie bez kontroli leków między 3. a 8. tygodniem ciąży. Doprowadzić to może nawet do poronienia lub spowodować wady anatomiczne płodu. W II i III trymestrze płód jest bardziej odporny na działanie medykamentów, ale ostrożność jest również wskazana, gdyż leki mogą powodować zaburzenia w funkcjonowaniu już wykształconych narządów.

    Zioła

    W ciąży nie powinno się zażywać preparatów z żeń-szeniem (zawiera niewielką ilość estrogenu) czy dziurawcem (może nasilać przebarwienia skóry). Nawet tak pospolite zioła, jak koszyczek rumianku, kwiat lipy czy liście maliny bywa, że wywołują niepożądane reakcje (rumianek może uczulać, kwiat lipy i liście maliny mogą powodować przekrwienie skóry matki i jednocześnie większy odpływ krwi z łożyska).




    Przeciwbólowe leki w ciąży

    Przyszłe mamy muszą ograniczyć ich stosowanie do niezbędnego minimum. W wyjątkowych sytuacjach, w których już nie dajemy rady z bólem możemy zażyć paracetamol (np.codipar, panadol). Lepiej natomiast nie sięgać po środki z kwasem salicylowym (np. polopiryna, aspiryna) – zażywane często mogą niekorzystnie wpływać na krzepliwość krwi u dziecka.

    Nie należy stosować środków przeczyszczających – mogą czasem sprowokować skurcze macicy. Przy biegunce można zażyć węgiel medyczny lub trilac. Jeśli dolegliwości nie miną przez 48 godzin, zgłośmy się do lekarza.
    Pamiętajmy, każdy lek przez zastosowaniem trzeba skonsultować z ginekologiem.

    Zostaw odpowiedź

    Lub