• Główne Kategorie

  • Kwas foliowy w ciąży

    Kwas foliowy w ciąży. Kwas foliowy jest bardzo ważny dla kobiet w ciąży, gdyż nasz organizm nie potrafi jej samodzielnie wytworzyć. Wykazano, że przyjmowanie 4 mg kwasu foliowego codziennie przez miesiąc przed spodziewanym zapłodnieniem i jeszcze przez trzy miesiące ciąży – o 75%zmniejsza ryzyko powstania wady cewy nerwowej u dziecka.

    Ile kwasu foliowego w ciąży.

    Każda kobieta planująca ciążę powinna przyjmować profilaktyczną dawkę kwasu foliowego tj. 0,4 mg/dziennie. Jeśli spodziewasz się dziecka wówczas jego dawkę powinnaś uzgodnić z lekarzem ginekologiem. Zwykle do końca pierwszego trymestru przyjmuje się kwas foliowy w ciąży w dawce 0,4 – 1 mg/dziennie. Czasem zaleca się jego zażywanie także w drugim i trzecim trymestrze ciąży w ramach profilaktyki anemii. Dlatego najlepiej jeśli tylko pomyślicie o dziecko warto zacząć dawkowanie kwasu foliowego.
    Pamiętajmy jednak że nawet witaminy trzeba konsultować z ginekologiem, kwas foliowy może być szkodliwy dla kobiet które mają mutację genu MTHFR.




    Jaki wpływ ma kwas foliowy w ciąży na rozwój płodu

    U kobiet w ciąży zapotrzebowanie na kwas foliowy jest znacznie większe niż u pozostałych osób. Samo spożywanie owoców i ważych z witaminami kwasu foliowego dostarczyłoby tylko w granicach 50% dziennego zapotrzebowania. Dlatego należy zaopatrzyć się w dostępne na rynku preparaty, które pomogą w uzupełnieniu braków, ponieważ niedobór tego składnika może spowodować ciężkie wady wrodzone układu nerwowego dziecka tj. bezmózgowie lub przepuklina oponowo-mózgowa. Pamiętaj, że formowanie mózgu niedobór rdzenia kręgowego kończy się do 7 tygodnia życia płodu, czyli wówczas, kiedy zazwyczaj jeszcze nie zdajesz sobie sprawy z tego, że jesteś w ciąży. Dlatego pamiętaj, jeśli planujesz urodzenie dziecka powinnaś już teraz przyjmować około 400 mikrogramów kwasu foliowego. Innym skutkiem niedoboru kwasu foliowego w czasie ciąży może być niedorozwój łożyska a to z kolei może prowadzić nawet do poronienia.

    Kwas foliowy w ciąży reguluje wzrost i funkcjonowanie komórek, pozytywnie wpływa na system nerwowy oraz mózg, decyduje o dobrym samopoczuciu psychicznym, usprawnia funkcjonowanie układu pokarmowego miedzy innymi poprzez uczestnictwo w tworzeniu soków żołądkowych, zapewnia prawidłowe i sprawne działanie wątroby i jelit, pobudza procesy krwiotwórcze, zapobiega miażdżycy i anemii oraz chroni organizm przed nowotworami (szczególnie rakiem macicy).

    Niedobór kwasu foliowego w ciąży a mutacja w genie MTHFR

    Jest to bardzo popularna mutacja, która bezpośrednio wpływa na przekształcanie tego ważnego składnika. Dlatego kobiety, które są nią obciążone powinny przyjmować większe jego dawki. Zwykły kwas foliowy w ich przypadku nie zostaje wykorzystany i odkłada się w organizmie. Jego nagromadzenie i braki witaminy B12 mają negatywny wpływ na organizm kobiety – sprzyja to powstawaniu anemii, powoduje zaburzenia centralnego systemu nerwowego. Taka sytuacja ma także negatywne oddziaływanie na ich dzieci.

    Kwas foliowy w ciąży a wady cewy nerwowej

    Na 1000 żywych urodzonych dzieci 2-3 dzieci ma wady układu nerwowego. Umieralność wśród tych dzieci wynosi 0,89 na 100 urodzonych. Podłożem problemu jest fakt, że wady cewy nerwowej powstają w pierwszym miesiącu ciąży czyli wtedy gdy kobieta najczęściej nie zdaje sobie sprawy, że jest w ciąży. Na wyżej wymienione schorzenie wpływ ma środowisko jak i również pewne uwarunkowania genetyczne. Zwiększone ryzyko powstania wad cewy nerwowej głównie występuje:

    – W rodzinach gdzie problem ten pojawił się już wcześniej
    – kobiety z podwyższonym poziomem płodowego białka
    – kobiet chorych na cukrzycę
    – kobiet przyjmujących leki przeciw padaczkowe




    Jedynym sposobem na zmniejszenie ryzyka wystąpienia tego rodzaju powikłania jest stosowanie odpowiedniej diety. Przede wszystkim musi ona być obfita w kwas foliowy. Kobiety, które planują ciążę powinny pamiętać o tym aby dostarczać organizmowi kwas foliowy zarówno w sposób naturalny jak i za pomocą odpowiednich preparatów. Badania wykazały, że w rodzinach obciążonych ryzykiem występowania wad cewy nerwowej przyjmowanie przez kobietę codziennie przez miesiąc przed spodziewanym zapłodnieniem i jeszcze przez trzy miesiące ciąży zmniejszyło ryzyko o 75%.

    Zostaw odpowiedź

    Lub