• Główne Kategorie

 • W jakiej pozycji powinien spać noworodek

  W jakiej pozycji powinien spać noworodek

  W jakiej pozycji powinien spać noworodek. Zdrowy i spokojny sen zależy głównie od pozycji w jakiej nasze maleństwo śpi. Tak samo jak Ty noworodki mają swoje preferencje do spania. Jednak niektóre pozycje snu mogą być dla niego niebezpieczne, gdyż mogą utrudniać oddychanie, a dziecko nie zareaguje na brak powietrza co może spowodować uduszenie. Zastanawiasz się jak dziecko poprawnie powinno leżeć? postaramy się Ci trochę pomóc.


  Uzasadnienie
  Nikt jasno nie odpowiada na pytanie jak ma spać nasza pociecha, ale większość pediatrów zaznacza, ma spać na plecach. Ostatnio opublikowane badania potwierdzają zwiększone ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej gdy dziecko leży na brzuszku. Śmierć łóżeczkowa budzi w nas dreszcze, głównie występuje ona bez wyraźnej przyczyny, a co gorsza czasami niemożna jej zapobiec. Dlatego układanie dziecka na plecach może zmniejszyć jej występowanie.
  Najważniejsze, aby podczas snu naszego dzidziusia nic nie blokowało jego oddechu, oraz aby nic nie uciskało klatki piersiowej. Na tą chwilę zapominamy o udoskonaleniach typu, pluszaki w łóżeczku, poduszki kołderki. Zwłaszcza gdy mamy do czynienia z wcześniakiem którego układ oddechowy jeszcze nie do końca jest ukształtowany. Możemy pod materacem położyć cienką poduszkę lub pieluchę aby główka dziecka była trochę uniesiona, i to wszystko.

  Pamiętajmy także, aby zbytnio nie owijać dziecka kocykiem, gdyż noworodek, poruszając się we śnie, może sobie okryć nim szyję, klatkę piersiową, a nawet całe ciało. Podczas snu dziecko może przekręcić się na brzuszek. Aby tego uniknąć, można go obłożyć poduszkami, jednak tylko jeśli zasugeruje to pediatra. Niezwykle ważne jest także odpowiednie dobranie łóżeczka. Szczebelki barierek powinny być blisko siebie, tak aby nie było zagrożenia, że dziecko włoży między nie główkę. Ważne jest także, aby dziecko nie wypadło z kołyski lub łóżeczka, w którym śpi. Dlatego też po ułożeniu dziecka do spania warto upewnić się, że barierki łóżeczka są zabezpieczone bez możliwości ich wyłamania, czy odczepienia. Także musimy uważać z dodatkami, wiszącymi zabawkami, falbankami w łóżeczku, na poręczach. Wszystko co może oderwać się, spaść na dziecko, oraz przeszkodzić w swobodnym dostępie powietrza dla naszego maleństwa.

  Usypianie noworodka
  Jak już podkreślaliśmy zdrowie dziecka głównie zależy od zdrowego i spokojnego snu, przed położeniem dziecka spać musimy koniecznie zmienić pieluszkę, ubrać w odpowiednie ubranka do snu, nie opinające za mocno, suche, wyprasowane a przede wszystkim wygodne. Ważna jest także temperatura w pomieszczeniu, w którym ma spać nasze maleństwo, mimo iż położne często mówią o temperaturze około 24 stopni, optymalna dla nas jak i dla noworodka jest w granicach 20 stopni Celsjusza. W pokoju nie powinno być także duszno, dlatego w ciągu dnia podczas nieobecności maleństwa zalecane jest częste wietrzenie pomieszczenia by powietrze było świeże i czyste. O tytoniu nie będziemy pisać iż już wiesz jak jest szkodliwy dla dziecka, a więc domyślamy się że w pokoiku dziecka mimo jeśli rodzice palą nie da się go wyczuć!
  Pomocne jest także śpiewanie dziecku kołysanek, lub puszczanie w tle z zabawki odpowiedniej melodii, większość noworodków bardzo pozytywnie reaguje na miłą i nastrojową muzykę do snu. Jeśli maluch w czasie snu wkłada rączki do buzi, prawdopodobnie jest głodny. Noworodki przesypiają większą część dnia i nocy. To ważny okres w rozwoju dziecka. Prawidłowy sen umożliwia właściwe wzrastanie dziecka.

  W jakiej pozycji powinien spać noworodek, aby zmniejszyć ryzyko śmierci łóżeczkowej? Według amerykańskich pediatrów jest to pozycja na pleckach. Jeśli jednak mimo wszystko martwisz się o swoje śpiące dziecko, monitory oddechu mogą cię uspokoić.

  Zostaw odpowiedź

  Lub