• Główne Kategorie

 • Jak rozbudzić w dziecku artystyczną duszę?

  Wiele dzieci lubi malować, rysować, kolorować czy wykonywać inne prace plastyczne. Rodzice mogą wspomagać rozbudzanie kreatywności u swoich pociech. Jeśli okaże się, że dziecko rzeczywiście ma artystyczną duszę i przyjemność sprawia mu kreatywne działanie, można poczynić dalsze kroki na drodze do jego artystycznej edukacji. Jak jednak wzbudzić kreatywność syna i córki we wczesnym dzieciństwie?

  Inspiruj swoje dziecko

  Maluchy na pewnym etapie życia zaczynają o wszystko pytać swoich rodziców czy opiekunów. Dziecięca dociekliwość może zaskakiwać, ale rodzice powinni uczynić wszystko, aby zachęcić swojego szkraba do stawiania kolejnych pytań. Rodzic też powinien inicjować rozmowę, np. dopytując dziecko, co znajduje się na jego rysunku – w ten sposób przyczyni się do kształtowania wyobraźni dziecka.

  Dobrą okazją do rozwijania ciekawości dziecka są wspólne spacery i wycieczki. Otaczający świat jest dla maluszków intrygujący i wraz z rodzicami mogą go one odkrywać na szereg różnych sposobów.

  Twórcze zabawy z dzieckiem

  Kolorowanki to najłatwiejszy sposób na zagospodarowanie czasu dziecku. Warto jednak wymyślać takie zabawy, które skłonią naszą pociechę do nieszablonowego myślenia. Można na przykład zrobić pieczątki z ziemniaków czy malować farbami, ale bez użycia pędzelka, a tylko za pomocą palców, rąk czy stóp. Można również wspólnie zrobić z makaronu lub chrupek korale albo ubrania ze starych gazet. Takie działania pobudzają wyobraźnię i uczą kreatywnego myślenia. Ćwicząc oryginalne podejście do różnych zadań, maluszek może nauczyć się patrzeć na świat w niesztampowy sposób.

  Warsztaty plastyczne

  Jeśli zauważyliśmy, że nasze dziecko wyraźnie interesuje się sztuką, być może dobrym pomysłem będzie zapisanie pociechy na warsztaty plastyczne dla dzieci. Warszawa ma takie propozycje dla najmłodszych i ich rodziców, czego najlepszym przykładem jest oferta Teatru Małego Widza (https://www.teatrmalegowidza.pl/pl/spektakle/category/warsztaty). Tematyczne warsztaty plastyczne mogą pomóc dziecku m.in. w wyborze techniki, jaką chciałoby się posługiwać przy tworzeniu swoich pierwszych prac.

   

   

   

   

  Źródło: Artykuł partnerski

   

  Zostaw odpowiedź

  Lub