• Główne Kategorie

 • Jak kąpać maluchy? Porady dla początkujących

  Przystępując do kąpieli małego dziecka, musimy myśleć przede wszystkim o bezpieczeństwie i wygodzie, czego podstawą będzie wanienka ze stojakiem

  Kąpiel małych dzieci to codzienny zabieg pielęgnacyjny, który jest wielką frajdą dla malucha. Zwykle uwielbiają go również rodzice, ponieważ jest to znakomita okazja do zacieśniania więzi z maleństwem. Warunkiem udanej kąpieli jest jednak stworzenie komfortowych warunków do tego rodzaju zabiegów. Niezbędne do tego będzie odpowiednie wyposażenie: wanienka ze stojakiem oraz ułatwiające mycie akcesoria.

  Przed kąpielą

  Zanim przystąpimy do kąpieli malucha powinniśmy się do niej odpowiednio przygotować. Pomieszczenie, w którym będziemy kąpać dziecko powinno być odpowiednio nagrzane, by nagi malec nie zmarzł po wyjęciu go z wody. Oprócz przygotowania stanowiska do kąpieli, którego głównym elementem jest wanienka ze stojakiem, koniecznie zorganizujmy też miejsce, w którym będziemy dokonywać kolejnych zabiegów higienicznych: wycierać dziecko ręcznikiem, obcinać paznokcie, czyścić nos i uszy oraz wcierać olejki, a także ubierać. Pamiętajmy, że woda w wanience musi mieć odpowiednią temperaturę – najlepiej około 37 stopni Celsjusza. Warto kontrolować ją za pomocą specjalnego termometru. Po przygotowaniu kąpieli niezwłocznie umieśmy dziecko w wanience, ponieważ woda szybko traci ciepło.

  Wanienka ze stojakiem i inne niezbędne rzeczy

  Wanienka ze stojakie zapobiegnie wywróceniu się naczynia z wodą. Stojak zapewni też wygodny dostęp do malca z pozycji stojącej. To bardzo ważne, by rodzić podczas kąpieli czuł się komfortowo – musi on bowiem cały czas przytrzymywać malca jedną ręką, by jego główka nie osunęła się do wody. W zasięgu drugiej ręki powinien mieć też wszystkie akcesoria do mycia – szampon, olejek, ręcznik, gąbkę oraz inne przybory niezbędne do pielęgnacji dziecka. Podczas kąpieli pamiętajmy o tym, że to również czas na zabawę. Pozwólmy dziecku pluskać się i chlapać i nie przejmujmy się rozlaną wodą. Pilnujmy jedynie, by temperatura wody była właściwa.

   

  Źródło: Artykuł partnerski

   

  Zostaw odpowiedź

  Lub