• Główne Kategorie

 • Integracja sensoryczna – jak ją rozwijać u dziecka?

  Każde dziecko rozwija się we własnym tempie. Na każdym etapie rozwoju w sposób naturalny nabywa coraz to nowszych umiejętności. Szczególnie ważnym okresem w życiu malucha są pierwsze trzy lata. To właśnie w tym czasie rozwija się jego motoryka, mowa, jak również intensywnie kształtują się wszystkie jego zmysły. Niestety rozwój dziecka nie zawsze przebiega prawidłowo i zdarza się, że maluch na co dzień nie radzi sobie tak dobrze jak inne dzieci w tym samym wieku. Przyczyn takiego stanu może być wiele, ale dość częstym powodem tego rodzaju problemów jest nieprawidłowe przetwarzanie wrażeń zmysłowych. Zaburzenia integracji sensorycznej mają niekorzystny wpływ na dalszy rozwój dziecka. Dlatego jeśli u malucha obserwuje się nadmierną wrażliwość na bodźce zewnętrzne, problemy ze snem, nadreaktywność ruchową, chwiejność emocjonalną czy problemy z komunikacją społeczną to może być to wynik nieprawidłowej integracji sensorycznej.

   

  Jak skutecznie rozwijać integrację sensoryczną dziecka

  Prawidłowo rozwijający się maluch potrafi odpowiednio odbierać bodźce docierające z zewnątrz i właściwie na nie reagować. Jeśli integracja sensoryczna u dziecka przebiega poprawnie, sprawnie się ono porusza i potrafi należycie odnosić się do przeróżnych sytuacji, z jakimi na co dzień ma do czynienia. Jeśli jednak reaguje nadwrażliwością, a jego zachowanie jest nieadekwatne do zaistniałych okoliczności, prawdopodobnie istnieje problem z rozwojem jego integracji sensorycznej. W takiej sytuacji koniecznością staje się wizyta u terapeuty, który pomoże dziecku prawidłowo interpretować bodźce docierające do jego zmysłów. Niezwykle ważną rolę podczas leczenie odgrywa sprzęt i pomoce do terapii integracji sensorycznej. Wspierają one rozwój percepcji i pomagają dziecku uporać się z poważnym problemem, jakim jest nieprawidłowe odbieranie bodźców.

   

  Akcesoria rozwijające integrację sensoryczną

  Nie ulega wątpliwości, że odpowiednie zabawki i sprzęt stanowią ważne wsparcie dla prawidłowego rozwoju dziecka. Pomagają stymulować procesy poznawcze, rozwijają jego motorykę, zdolności manualne, jak również dostarczają różnorodnych bodźców, które korzystnie wpływają na ogólny rozwój malucha. Integracja sensoryczna u dziecka zwykle przebiega w sposób zupełnie naturalny, a dzieje się to między innymi dzięki zabawom. Niewątpliwie przyczyniają się do tego także różnego rodzaje pomoce dydaktyczne, pomagające rozwiać zmysły dziecka. Dlatego właśnie tak ważną rzeczą jest właściwy wybór zabawek, jakimi będzie bawił się maluch oraz przedmiotów i sprzętów, jakie będą go na co dzień otaczały. Codzienny z nimi kontakt na pewno będzie skutecznie wspierał rozwój integracji sensorycznej.

   

   

   

   

  Źródło: Artykuł partnerski

   

   

   

  Zostaw odpowiedź

  Lub