• Główne Kategorie

 • Dziecięce porażenie mózgowe

  Dziecięce porażenie mózgowe

  nazywane jest także chorobą Little’a, od angielskiego lekarza Williama Johna Little’a. Uważał on, że uszkodzenia wywołane ta chorobą są wynikiem uszkodzenia głównie mózgu dziecka w okresie okołoporodowym. Mózgowe porażenie dziecięce jest skutkiem uszkodzenia mózgu w okresie życia płodowego, w trakcie porodu lub tuż po nim.

  Mózgowe porażenie dziecięce niewątpliwie jest wynikiem uszkodzenia mózgu w okresie życia płodowego, podczas porodu lub tuż po nim. Najczęściej ma to miejsce między 26.a 34. tygodniem ciąży. Schorzenie rozpoznaje się u dwojga na tysiąc niemowląt.

  Czynniki ryzyka

  Czynnikami sprzyjającymi mózgowemu porażeniu dziecięcemu jest ciąża zagrożona poronieniem, zatrucie ciążowe lub infekcja, jak wystąpiła podczas ciąży zwłaszcza: różyczka, toksoplazmoza, cytomegalia, niektóre leki, przyjmowane przez kobietę w ciąży, palenie papierosów i picie alkoholu. Ryzyko wzrasta, gdy poród był bardzo długi i skomplikowany (pośladkowy, kleszczowy), gdy u dziecka tuż po porodzie wystąpiły trudności z oddychaniem, gdy dziecko urodziło się wcześniakiem i gdy we wczesnym okresie życia przechodziło zapalenie opon mózgowych, zwłaszcza bakteryjne. Duże znaczenie ma także okres rozwoju i dojrzałości ośrodkowego układu nerwowego w momencie zadziałania szkodliwego czynnika.
  Dziecięce porażenie mózgowe objawy

  Objawy dziecięcego porażenia mózgowego mogą być widoczne już u noworodków i przybierać postać asymetrii w ułożeniu ciała, nadmiernej wiotkości mięśni, trudności w połykaniu pokarmów, drgawek. W uszkodzeniach mniejszego stopnia objawy mogą się uwidocznić w późniejszym okresie, np. w drugim czy trzecim kwartale życia. I tak np. w czasie, gdy zdrowo rozwijające się dzieci już unoszą główkę, przewracają się z boku na bok, pełzają, wyciągają rączki, aby chwytać zabawki, kiedy zaczynają wymawiać pierwsze głoski i sylaby, dzieci z mózgowym porażeniem nie przejawiają tych form aktywności – lub ich przebieg jest bardzo nietypowy.

  Dziecięce porażenie mózgowe rodzaje

  Wyróżnia się kilka podstawowych postaci mózgowego porażenia dziecięcego:

  hemiplegia porażenie połowiczne – to zaburzenia postawy, ruchów i napięcia mięśniowego, dotyczące jednej strony ciała. Charakteryzuje się spastycznym (zgięciowym) ustawieniem ręki i nogi. Czasami po stronie zaburzonej występują trudności z czuciem, dotykiem.

  diplegia porażenie obustronne – najczęściej obejmuje kończyny dolne, ręce pozostają dość sprawne, choć takie ruchy jak pisanie, szycie czy majsterkowanie mogą sprawiać trudności. Dzieci dotknięte tym rodzajem schorzenia poruszają się charakterystycznie, na palcach, z przywiedzionymi kolanami.

  quadriplegia porażenie czterokończynowe – zaburzenia postawy i ruchów dotyczą całego ciała. Tak porażone dzieci mają duże trudności z utrzymaniem głowy i kontrolą mięśni okołoruchowych, ponadto mogą mieć trudności z gryzieniem, połykaniem, mową. Głównie takie dzieci mogą leżeć i w zasadzie nic więcej.
  – dyskineza porażenie pozapiramidowe – w tej odmianie charakterystyczne są ruchy mimowolne, zwłaszcza obejmujące mięśnie twarzy.
  ataxia – porażenie móżdżkowe – tu cechą charakterystyczna jest tzw. drżenie zamiarowe. Objawia się ono w ten sposób, że przy próbie wykonywania jakiegoś ruchu następuje drżenie kończyn.

  – postacie mieszane – najczęściej kilka odmian występuje jednocześnie.

  Leczenie dziecięcego porażenia mózgowego

  Pewne uszkodzenia w tym schorzeniu są nieodwracalne. Jednak wiele, przy zastosowaniu odpowiednich środków i metod, dobrze rokuje w terapii. Aby jednak tak się stało, leczenie powinno być jak najwcześniej wszczęte. Terapią chorych zajmują się lekarze wielu specjalności, ale wiodącą rolę odgrywa zawsze neurolog. To on ocenia zmiany w mózgu i zależnie od nich, decyduje o dalszym postępowaniu. Istotne znaczenie ma rehabilitacja ruchowa, mająca na celu uaktywnienie nerwowo-mięśniowe porażonych części ciała. Do najbardziej popularnych metod rehabilitacji dzieci należy metoda Vojty (uciskanie odpowiednich punktów na ciele chorego), metoda Peto (stosowana u dzieci rozumiejących polecenia), metoda skafandra kosmicznego (założenie skafandra normalizuje napięcie mięśniowe. Koszty tej metody są jednak bardzo wysokie), metoda Bobath (ćwiczenia czynne, rehabilitanci uczą prawidłowo układać dziecko, właściwie zmieniać pozycje).

  Dziecięce porażenie mózgowe: Profilaktyka
  Najważniejsze jest odpowiednie opiekowanie się kobietą ciężarną, która powinna przestrzegać zaleceń lekarza i prowadzić tryb życia, zapominamy o używkach, papierosach, alkoholu w odstawieniu całkowitym! odpowiednia dieta podczas ciąży, odpowiednio dostosowany wysiłek fizyczny podczas ciąży. Jednymi słowy dbamy o siebie mamy, bo dbacie także o to maleństwo które nosicie pod serduszkiem, a także o jego przyszłość.
  źródło: poradnikzdrowie.pl

  Zostaw odpowiedź

  Lub