
Co roku są nowe doniesienia o tym, że niebezpieczne zabawki z Chin trafiły do sklepów. Dlaczego niebezpieczne? Mogą zawierać małe elementy, które grożą zakrztuszeniem, być za głośne i narażać narząd słuchu, ale też wydzielać intensywną woń, ponieważ zostały wyprodukowane z toksycznych substancji. W obliczu takich wiadomości żyjemy w przekonaniu, że ekologiczne i bezpieczne są drewniane zabawki, niestety jednak nie wszystkie.
Choć faktycznie wszystkie drewniane zabawki szybko ulegają biodegradacji w stosunku do zabawek z plastiku i nie stanowią zagrożenia dla Planety, mogą niestety zawierać szkodliwe związki.
Pierwszym zagrożeniem są farby z ołowiem i toksyczne lakiery oraz kleje, stosowane do produkcji drewnianych zabawek. Szczególnie niebezpieczne są zabawki z drewna laminowanego, które mogą zawierać formaldehyd-rakotwórczą substancję, która może podrażnić skórę, oczy i drogi oddechowe. W przypadku rocznych dzieci, które często biorą zabawki do buzi, wpływ toksycznych substancji będzie najbardziej dotkliwy.
W przypadku młodszych dzieci, które nie potrafią samodzielnie siedzieć i często unoszą zabawki nad głową, zbyt twarda faktura (jak drewno) może spowodować uderzenie, dlatego zawsze wybieraj zabawki dostosowane do wieku. Zbyt małe elementy drewnianej zabawki do składania mogą grozić zakrztuszeniem.
Jak wynika z badań Pro Test, aż 80% zabawek popularnych marek, w tym drewniane, zawierały szkodliwe substancje, takie jak: ftalany, formaldehyd, nonylofenol, PAH, organiczne związki cyny i metale ciężkie. Ftalany niekorzystnie wpływają na gospodarkę hormonalną organizmu dziecka, wystarczy, że stanowią więcej niż 0,1% zawartości zabawki.
Wyższa cena zabawki wcale nie idzie w parze z gwarancją bezpieczeństwa i jakości, a znak CE umieszczany na opakowaniu, nie gwarantuje, że będzie ona wolna od toksycznych, rakotwórczych substancji. Znak jedynie gwarantuje, że zabawka spełnia normy unijne, które nie są zbyt restrykcyjne. Producent nie musi wykonać badań, zanim wprowadzi zabawkę na rynek. Mimo tego znaku zabawka może stwarzać zagrożenie dla zdrowia i bezpieczeństwa dziecka.
Jakie drewniane zabawki dla dzieci wybrać?
To nie znaczy, że powinniśmy zrezygnować z drewnianych zabawek, ponieważ te z certyfikatem ekologicznym, spełniają normy bezpieczeństwa i rozwijają wrażliwość dziecka, jego zamiłowanie do natury. Rozwijają wyobraźnię przestrzenną, nadają się do zabaw konstrukcyjnych, kreują postawę minimalistyczną. Czym zatem kierować się przy wyborze drewnianych zabawek?
Bezpieczne są zabawki drewniane wykonane z drewna kauczukowego. Zwróć uwagę, by były pomalowane nietoksycznymi farbami, by do ich produkcji nie używano toksycznych klejów i lakierów. Równie ważny jest sposób produkcji zabawek, czy zostały wyprodukowane zgodnie z zasadami Fair Trade (sprawiedliwego handlu), a zatem, czy mieszkańcy Krajów Trzeciego Świata nie byli wykorzystywani do pracy w nieludzkich warunkach, toksycznych oparach, za stawki głodowe? Możemy też wspierać rodzime firmy, które ręcznie produkują drewniane zabawki, dbając o ich bezpieczeństwo na każdym etapie. Zabawki są woskowane i pomalowane ekologicznym lakierem i farbkami. Istotne także, czy producent drewnianych zabawek bierze pod wagę zrównoważoną wycinkę lasów, jeśli tak, produkt zawiera certyfikat FSC.
Drewniane zabawki to zabawki z duszą-alternatywa dla hałaśliwych, nadmiernie stymulujących zabawek z plastiku na baterie (które stanowią dodatkowe zagrożenie dla bezpieczeństwa dziecka). Można je przekazać kolejnemu pokoleniu i nie sposób się nimi znudzić. Trzeba tylko kupować je z głową.
Źródło: Artykuł partnerski
Zostaw odpowiedź
Musisz być Zalogowany aby dodac komentarz.