• Główne Kategorie

 • Dlaczego powinnaś kupić swojemu dziecku kamizelkę odblaskową?

  Kamizelka odblaskowa powinna być na wyposażeniu każdego ucznia i mieć swoje miejsce w szkolnym plecaku. Zdarza się przecież, szczególnie zimą, że Twoje dziecko będzie musiało wracać po zmroku, lub tuż przed nim, szczególnie jeśli korzysta z zajęć dodatkowych po lekcjach. Kamizelka przyda się także w wielu innych sytuacjach, na przykład podczas wycieczki rowerowej czy zabawy w lesie.

   

  Od kiedy kamizelki odblaskowe?

  Noszenie kamizelek odblaskowych powinno być czynnością naturalną przez cały rok, szczególnie kiedy poruszamy się po obszarach nieoświetlonych i bez chodników. Jeszcze większą wagę powinniśmy przykładać do tego elementu, kiedy dni są krótsze, a zmrok zapada wcześnie. Dodatkowo w miesiącach jesiennych oraz zimowych często występuje mgła, deszcze i niesprzyjająca pogoda, która bardzo ogranicza widoczność – wtedy kamizelka odblaskowa przydaje się najbardziej.

   

  Czy kamizelki odblaskowe są obowiązkowe?

  W odpowiedzi na to pytanie kluczowa będzie jedna data – 31 sierpnia 2014 roku – mówi specjalista odblaski24.com.pl. – Przed tym dniem obowiązek noszenia elementów odblaskowych miały wyłącznie dzieci poniżej 15 roku życia. Jednak od końca wakacji wspomnianego roku każdy uczestnik ruchu  znajdujący się po zmroku w terenie niezabudowanym zobowiązany jest do posiadania elementów odblaskowych. Przepis ten nie dotyczy osób poruszających się po strefie zamieszkania oraz chodnikach – tam pieszy ma zawsze pierwszeństwo, a elementy odblaskowe nie są wymagane.

   

  Gdzie kupić kamizelki odblaskowe?

  Kamizelki odblaskowe, podobnie jak różnego rodzaju odblaskowe gadżety, kupimy w wielu miejscach – na przykład w supermarketach, sklepach z wyposażeniem samochodowych, sklepach rowerowych, przez Internet, a często nawet w sklepach osiedlowych.

   

  Jak przekonać dziecko do noszenia kamizelki odblaskowej?

  Jeśli nasze dziecko ma opory przed zakładaniem kamizelki odblaskowej, najlepszym wyjściem będzie szczera rozmowa. Często zdarza się, że dzieci wstydzą się używania kamizelek odblaskowych z obawy przed wyśmianiem przez rówieśników. Warto wtedy wyjaśnić dziecku, że noszenie kamizelki nie jest żadnym wstydem – wręcz przeciwnie! Jest to wyraz odpowiedzialności i dbałości o własne bezpieczeństwo.

  Jeśli sytuacja taka zdarzyłaby się rzeczywiście, powinniśmy wtedy poprosić wychowawcę dziecka o krótką rozmowę z całą grupą i zwrócenie uwagi dzieci na ten element. Istnieje również wiele innych sposobów przekonania dziecka do kamizelki odblaskowej – możemy kupić kamizelkę dla dzieci, z ulubionym bohaterem bajkowym naszej pociechy. W wielu miejscach znajdziemy także kamizelki odblaskowe z kieszeniami – jest to istotny element dla dziecka. Jeśli nadal nie będzie ono przekonane do tego pomysłu, możemy na przykład wrzucić mu do kieszeni codziennie rano cukierka – w ten sposób skojarzymy kamizelkę z czymś przyjemnym.

   

  Kto musi nosić kamizelki odblaskowe?

  Obowiązek noszenia odblasków dotyczy wszystkich pieszych poruszających się poza terenem zabudowanym. Kamizelki odblaskowe są mile widziane przez kierowców i bardzo pomocne, ale nie są obowiązkowe – wystarczą widoczne gadżety odblaskowe. Nie oznacza to wszak, że powinniśmy rezygnować z kamizelek. Są one przystosowane dla pieszych i nie bez powodu zalecane przez służby. Ich powierzchnia odblaskowa jest dużo większa niż innych gadżetów – dzięki temu są znacznie lepiej widoczne na drodze, zwiększa się więc szansa, że kierowca nas zauważy .

  Mimo, że kamizelki odblaskowe nie są obowiązkowym wyposażeniem pieszych to warto się w nie zaopatrzyć i mieć przy sobie jak najczęściej. Jeśli nasze dziecko musi chodzić na przystanek lub do szkoły dłużej niż kilkaset metrów – to naszym niepisanym obowiązkiem jest wyposażyć je w kamizelkę odblaskową.

  Zostaw odpowiedź

  Lub