
Ciemieniucha, jak z nią walczyć, jak się jej pozbyć ? Twoje maleństwo ma na głowie pełno żółtej skóry? skorupa jak łuski ? To jest właśnie ciemieniucha, pojawia się najczęściej kilka dni po urodzeniu. Zazwyczaj są pojedyncze w niewielkiej ilości, i z czasem same znikają. Często jednak pokrywają całą głowę dziecka, nie wyglądają estetycznie, oraz są trochę uciążliwe. Na szczęście można się jej bardzo łatwo pozbyć.
Co to jest ciemieniucha?
Jest to nic innego jak efekt nadmiernego działania gruczołów łojowych, znajdujących się na skórze dziecka. Łój, wydzielany przez hormony w nadmiarze, zasycha na główce dziecka i łącząc się ze złuszczonymi komórkami naskórka, tworzy na niej ciemnożółte plamy o różnym stopniu nasilenia. Ale o tym piszemy więcej tutaj:
Co to jest ciemieniucha
Ciemieniucha nie boli
Ciemieniucha, jak mówią pediatrzy, pojawia się głównie w miesiącach letnich, i nigdy nie ma gwarancji że się jej uniknie, nawet codzienne mycie głowy nie skutkuje, oraz nie daje najmniejszych efektów. Po kilku dniach jeśli sama nie zniknie, nie ma powodów do niepokoju. Łuski nie swędzą, ani nie bolą naszego maluszka, oraz są sposoby na ich usunięcie.
Ciemieniucha jak z nią walczyć
Kilka sposobów na ciemieniuchę
Jeśli ciemieniucha jest niewielka, oraz mało widoczna, na kwadrans przed kąpielą nasmaruj ją oliwka dla niemowląt, typową z apteki na ciemieniuchę, przykryj watą nasączoną oliwką, nałóż cienką czapeczkę i poczekaj aż zmięknie. Następnie delikatnie miękką szczoteczką, lub miękkim grzebieniem wyczesz z włosków łuski. Nie skub łusek które są trwale umieszczone, lecz te które wydają się odmoknięte, lub lekko odstające oraz namoknięte oliwką. Później umyj delikatnie główkę dziecka. Zabieg powtarzaj przez kilka dni.
Jeśli ciemieniucha jest bardzo nasilona, zamiast zwykłej oliwki lepiej zastosuj specjalny krem (np. Stelaker, Mustela) albo olejek (np. Olejuszka, Skarb Matki). Zawierają one ekstrakty z roślin takich jak (np. z liści brzozy czy kwiatu lipy), które powstrzymują nadmierne wydzielanie łoju, oraz substancje natłuszczające, przyspieszające odwarstwianie się łusek. Najlepiej nakładać je na noc, a następnego dnia rano umyć główkę i wyczesać łuski miękką szczoteczką.
Przy silnej ciemieniusze do mycia głowy możesz używać (na zmianę z delikatnym szamponem, np. Klorane Bébé) namoczonych w ciepłej wodzie otrąb pszennych albo płatków owsianych, które zmiękczają łuski i działają łagodząco na skórę dziecka.
Pamiętaj
Rozwojowi ciemieniuchy sprzyja pot, dlatego czapeczka dziecka powinna być przewiewna, ze 100-proc. bawełny i najlepiej biała, bo barwniki mogą podrażniać skórę.
Ciemieniucha mija zwykle około 3. miesiąca życia malca, gdyż wówczas normuje się praca gruczołów łojowych, ale nieleczona może występować nawet i do roku życia dziecka. Nie znaczy to jednak, że możesz darować sobie staranną pielęgnację główki dziecka, bo łuski, które już się pojawiły, trzeba usunąć. Skorupa na głowie utrudnia skórze oddychanie, a w późniejszym wieku może być przyczyną kłopotów z włosami. Musisz pamiętać, że przy silnej ciemieniusze pozbycie się jej może potrwać, dlatego warto uzbroić się w cierpliwość.
Kiedy do lekarza?
Jeśli nie widzisz żadnych zmian, a coraz mniej dajesz sobie radę, idź do dermatologa. Lekarz może przepisać specjalną maść do smarowania skóry dziecka i szampon zapobiegający powstawaniu łusek. Do pediatry na pewno musisz pójść wtedy, gdy strupki nie znikają mimo długotrwałej, odpowiedniej pielęgnacji, skóra jest mocno zaczerwieniona albo ciemieniucha pojawiła się poza skórą głowy, mogą one być objawami alergii, co spowoduje jeszcze trudniejsze pozbycie się ciemieniuchy.
Ciemieniucha jak z nią walczyć
Zostaw odpowiedź
Musisz być Zalogowany aby dodac komentarz.