• Główne Kategorie

  • Badanie glukozy w ciąży

    Badanie glukozy w ciąży. W ciąży wykonuje się wiele badań, jednym z nich jest test obciążenia glukozą zlecany każdej ciężarnej między 24 a 28 tygodniem ciąży. Oj tak, pewnie wiele słyszałaś na temat tego badania, ale mimo wszystko zadbaj o to, by badanie zostało wykonane, jest bardzo istotne, ponieważ dzięki niemu można uniknąć ryzyka wystąpienia wielu nieprawidłowości w rozwoju płodu oraz udaje się zminimalizować ryzyko dla samej kobiety.

    Dlaczego zbyt wysoka ilość glukozy we krwi jest tak groźna?

    Glukoza we krwi kobiety nie pozostaje jedynie w jej krwiobiegu. Przenika również przez barierę łożyskową, gdzie oddziałuje na trzustkę dziecka oraz zmusza ją do produkcji większej ilości insuliny.

    Jednym z wielu powodów zbyt wysokiego poziomu insuliny jest zbyt intensywny wzrost dziecka. Noworodki kobiet cierpiących na cukrzycę ciążową zazwyczaj wyróżniają się dużą masą urodzeniową. Istnieje również tendencja do uzyskiwania przez nie niższej oceny punktowej w skali Apgar. Niestety to nie wszystko. Oznaczenia poziomu glukozy we krwi oraz w razie potrzeby rozpoczęcie leczenia jest istotne również z punktu widzenia ryzyka niedojrzałości płodu oraz pojawienia się powikłań położniczych. U kobiet z cukrzycą ciążową dużo częściej dochodzi do urazów okołoporodowych, stanu przedrzucawkowego oraz wielowodzia, natomiast u ich dzieci zwiększa się ryzyko wystąpienia wad cewy nerwowej oraz wad serca.




    Pamiętaj badanie glukozy w ciąży jest obowiązkowe, i bardzo ważne, wiec mimo plotek, oraz wielu opinii w internecie, zbadaj się, i uwierz wcale nie jest to takie złe.

    Jak przygotować się do testu obciążenia glukozą w ciąży?

    Przed badaniem zostaniesz poinformowana czy masz być na czczo, czy też nie, wiele zależy od lekarza, ale w większości przypadków badanie na czczo jest wymagane, wiec musisz się wstrzymać na przynajmniej 12 godzin przed badaniem, pamiętaj także aby nie jest słodyczy i owoców przed badaniem, ale za to możesz pić wodę niegazowaną 🙂

    Na test obciążenia glukozą najczęściej przychodzimy rano, jednak można wykonać badanie również popołudniu (o ile zostaną uwzględnione powyższe wymagania o 12-godzinnym niejedzeniu przed badaniem). W prywatnych placówkach bez problemu zakupimy glukozę, jednak najlepiej zakupić ją w aptece (50 gramów lub 75 gramów – w zależności od zaleceń lekarza) oraz dodatkowo nabyć cytrynę, której sok pozwoli zneutralizować zbyt słodki smak napoju.

    Na czym polega test obciążenia glukozą?

    Między 24 a 28 tygodniem ciąży wykonuje się doustny test obciążenia glukozą (GCT), który pozwala sprawdzić, w jaki sposób organizm metabolizuje cukier. Przed spożyciem rozpuszczonej w wodzie glukozy, pobierana jest niewielka ilość krwi z palca, która stanowi wartość wyjściową (wartość ta nie powinna przekroczyć 105 mg/dl).

    Po wypiciu roztworu po godzinie pobierana jest krew i oznaczany jest poziom glukozy (prawidłowa wartość to mniej niż 140 mg/dl). Jeśli wynik jest wyższy niż 140, ale mniejszy niż 180 mg/dl konieczne jest wykonanie badania z doustnym obciążeniem 75 g glukozy.

    W tym wypadku poziom cukru we krwi oznacza się po pierwszej i drugiej godzinie po wypiciu roztworu 75 g glukozy. Cukrzycę rozpoznaje się, jeśli poziom glukozy na czczo ma wartość od 105 mg, po godzinie 180 mg i więcej oraz po dwóch godzinach 140 mg i wyższą.

    Pamiętaj o kilku rzeczach, aby badanie było dobrze przeprowadzone, oraz prawdziwy wynik.

    – roztwór glukozy należy spożyć w przeciągu 5 minut,
    – po wypiciu roztworu należy przebywać w jednym miejscu, nie chodzić, nie przemieszczać się, siedź spokojnie, iż czasami możliwe są zawroty głowy
    – możliwe reakcje: to mdłości, zawroty głowy, osłabienie, zwiększona potliwość, a nawet omdlenia,
    – można spróbować również usiąść na podłodze z głową między kolanami (niektórym kobietom to pomaga)
    – warto rozważyć zabranie na badanie osoby towarzyszącej, w przypadku utraty przytomności może być osobą niezastąpioną
    – w trakcie oczekiwań na drugie pobranie krwi nie wolno niczego jeść. Można jedynie pić naturalną wodę mineralną.
    – na wynik badania mają także rożne leki, poinformuj lekarza o tym




    Samo badanie nie jest straszne, pewnie słyszałaś o przypadkach zemdlenia, wymiotach, o tym jaka glukoza jest niedobra. Nie jest tak do końca, każda kobieta reaguje inaczej na dużą dawkę cukru. Tak po ludzku: wyobraź sobie, idziesz na urodziny w rodzinie, widzisz piękny tort w białek lukrowej ( z cukru) polewie, może jakieś figurki z masy cukrowej. Zjedz sporą ilość i efekt będzie podobny, zawroty głowy, dziwne uczucie. To powoduje skok cukru. Nie polecamy jeść takich słodyczy, dajemy tylko przykład do czego można porównać badanie.

     

    Badanie glukozy w ciąży

    Zostaw odpowiedź

    Lub