• Główne Kategorie

 • Apetyt w ciąży

  Apetyt w ciąży. Zazwyczaj zaczyna się niegroźnie, często nawet musisz zmuszać się do jedzenia, tracisz ochotę na jedzenie, mdłości i nudności raczej nie są pomocne w apetycie. Ale za to w drugim i trzecim trymestrze ciąży u większości kobiet sytuacja się odwraca i zaczynasz jeść za dwoje co oczywiście jest zalecane.

  Zwiększony apetyt w ciąży

  Zwiększony głód w ciąży nie jest niczym nieprawidłowym, szczególnie w drugim i trzecim trymestrze. Zwiększona potrzeba jedzenia wiąże się z tym, że coraz większy maluszek zużywa więcej składników odżywczych, i jak sama nazwa wskazuje jesz za dwoje, trochę dla dzidzi, trochę dla Ciebie. Napady głodu są zazwyczaj tym silniejsze, im słabszy był apetyt w pierwszym trymestrze. Organizm stara się nadrobić, ale i nadążyć za potrzebami Twojego dziecka.  To że większy apetyt w ciąży jest normalny , nie oznacza że można pozostawiać go bez kontroli. Zbyt szybkie przybranie na wadze także w czasie ciąży może być niezdrowe, szczególnie dla Twojego organizmu. To że jemy za dwoje, nie oznacza że mamy jest dwa razy więcej, mamy jest trochę więcej ale bardziej odżywcze pokarmy. jedzenie pełno fast foodów może Cię nasyci i zaspokoi apetyt, ale dla dziecka… raczej będzie szkodliwe.

  Jeśli nie udaje się Ci opanować wielkiego apetytu i czujesz się jak “śmieciarka” które przechodząc przez kuchnie jesz wszystko co spotkasz na swojej drodze, czas zastanowić się nad tym co jesz. Ogromna ilość zdrowych produktów, takich jak warzywa, owoce i nabiał, nie zaszkodzi tak bardzo jak takie same ilości hamburgerów i frytek. Warto też wybierać produkty zawierające dużo błonnika, które na dłużej pozostawiają uczucie sytości, a nie tzw. puste kalorie i cukry.

  Brak apetytu w ciąży

  Brak apetytu w ciąży zwykle pojawia się na początku ciąży i trwa przez pierwszy trymestr. Ma to związek z dolegliwościami ciążowymi takimi jak mdłości i wymioty, ale także ze spowalnianiem działania układu pokarmowego spowodowanym zatrzymaniem wody w organizmie jak i stresem stresem wywołanym ciążą.

  Dużo rzadziej pojawia się utrata apetytu w trzecim trymestrze ciąży. Może być wywołana uciskiem rosnącego dziecka na żołądek. Nie jest to żadna nieprawidłowość. Należy jednak pamiętać, aby dostarczać swojemu organizmowi oraz dziecku niezbędnych składników odżywczych jak i witamin.

  Aby zapewnić dostarczanie odpowiedniej ilości składników odżywczych, należy jeść mniejsze porcje, ale częściej. Takie posiłki pomagają także ograniczyć mdłości, które zmniejszają się przy pełnym żołądku. Nie można się zmuszać do jedzenia, lepiej odczekać. Tłuste potrawy zmniejszają apetyt, a ponadto są ciężkostrawne, dobrze jest je ograniczyć, jeśli apetyt w ciąży jest za słaby.

  Warto także każda wątpliwości konsultować z lekarzem prowadzącym Twoją ciąże, jak i porozmawiać z nim o diecie. Są także przypadki gdy musisz mieć bardzo restrykcyjna dietę, gdy jest wykryte zagrożenie dla dziecka i ciąży.
  Zostaw odpowiedź

  Lub