• Główne Kategorie

 • Wpływ otyłości na płodność

  Trudności związane z poczęciem dziecka mają wiele przyczyn. Jedną z nich może być otyłość. Jak wynika z badań klinicznych nadmierna masa ciała w dużym stopniu wpływa na zdolności reprodukcyjne, obniżając jakość produkowanej spermy u mężczyzn oraz powodując nieregularność owulacji u kobiet.

   

  Otyłość to prawdziwa plaga naszych czasów. Na całym świecie stale rośnie liczba osób cierpiących na tę chorobę, uwarunkowaną w znacznej mierze nieprawidłową dietą i brakiem aktywności fizycznej. Lekarze traktują obecnie tkankę tłuszczową niemal jak dodatkowy narząd w ciele pacjenta, który w toksyczny sposób wpływa na cały organizm. Szkodliwe substancje produkowane przez obecny w ciele tłuszcz mogą powodować różnorakie zaburzenia, m.in. insulinooporność, która destrukcyjnie wpływa na pracę jajników. U mężczyzn, cukrzyca spowodowana otyłością wywołuje zaburzenia erekcji oraz obniża jakość produkowanego nasienia. Nadmiar tkanki tłuszczowej ma zatem niebagatelny wpływ na naszą płodność, dlatego w momencie starania się o dziecko warto przyjrzeć się swojemu organizmowi i poszukać przyczyn niepłodności w nieprawidłowej wadze.

   

  Wpływ otyłości na płodność kobiet

  Otyłość wymieniana jest jako jedna z częstszych przyczyn zaburzeń w układzie hormonalnym, który reguluje cykl menstruacyjny. Obecne są wówczas zakłócenia np. w gospodarce węglowodanowej, która wpływa na funkcjonowanie jajników. Podobnie jak znacząca niedowaga, otyłość prowadzi do nieregularnej owulacji czy zupełnego zaniku miesiączki. Nadmierna masa ciała u kobiety sprzyja powstawaniu cyst na jajnikach, zwiększa również ryzyko rozwoju zespołu policystycznych jajników, który jest najczęstszym powodem kobiecej niepłodności. Na tym jednak nie koniec. Otyłość znacząco zwiększa też niebezpieczeństwo komplikacji w czasie ciąży. Kobiety, u których poziom tkanki tłuszczowej przekracza dopuszczalne normy w większym stopniu niż panie o prawidłowej masie ciała narażone są m.in. na stan przedrzucawkowy, cukrzycę ciężarnych czy też zaburzenia krzepliwości krwi.

   

  Wpływ otyłości na płodność mężczyzn

  Według badań naukowych istnieje korelacja między nadmierną masą ciała a jakością wytwarzanego przez mężczyzn nasienia. Sperma otyłych panów zawiera mniejsze stężenie plemników, są one również mniej ruchliwe, co utrudnia zapłodnienie. Taki stan rzeczy wynika z zaburzeń w obrębie gospodarki hormonalnej. W tkance tłuszczowej mężczyzny dochodzi bowiem do przemiany testosteronu w żeńskie hormony – estrogeny, co w znaczący sposób rzutuje na ilość produkowanych plemników, erekcję, a nawet libido. U otyłych mężczyzn stwierdza się ponadto podwyższenie temperatury jąder, co również negatywnie oddziałuje na produkcję plemników.

   

  Leczenie i zapobieganie

  Specjaliści zajmujący się leczeniem niepłodności zgodnie twierdzą, że otyłość należy do najczęstszych przyczyn problemów z poczęciem dziecka. Jest to na szczęście proces odwracalny. Należy jednak wprowadzić niezbędne zmiany w trybie życia, dzięki którym przywrócimy równowagę gospodarce hormonalnej w naszym organizmie. Najważniejsza jest zdrowa dieta, bogata w owoce i warzywa, zdrowe nasycone tłuszcze oraz węglowodany złożone, a także spora dawka aktywności fizycznej. W ten sposób nie tylko pozbędziemy się problemów z niepłodnością, ale i unikniemy szeregu wywoływanych przez otyłość schorzeń, takich jak cukrzyca, miażdżyca czy nadciśnienie. Nadmierna masa ciała to jednak nie jedyna z możliwych przyczyn niepowodzeń w staraniach o dziecko. Z pewnością więc warto udać się do lekarza specjalisty, który zleci potrzebne badania i zaproponuje odpowiednie leczenie.

   

  Materiały źródłowe:

   

   

   

  Zostaw odpowiedź

  Lub