• Główne Kategorie

  • Witamina D dla noworodka

    Witamina D dla noworodka

    Witamina D jest niezbędna dla zdrowych kości dziecka, ale także i dla prawidłowego rozwoju dziecka. Niestety wiele mam zapomina o niej, a jeśli nawet to tylko około 10% niemowlaków otrzymuje prawidłową jej dawkę. Jaką kupić ? jakie dawki podawać?

    Witamina D dla kości i serca
    Witamina D zwiększa wchłanianie wapnia i fosforu w jelitach oraz zmniejsza ich wydalanie wraz z moczem. Minerał ten właśnie jest podstawowym budulcem kości, witamina D (kalcytriol) jest bardzo ważną witaminą procesie rozwoju tkanki kostnej dziecka. U dorosłych pozytywnie wpływa na gęstość kości. Coraz więcej lekarzy stwierdza iż ma także duże znaczenie w zapobieganiu osteoporozie niż wapń.
    W zastosowaniu z wapniem działa korzystnie na system nerwowy i serce, wzmacnia skórę, łagodzi stany zapalne. Reguluje wydzielanie insuliny, dzięki czemu wpływa na odpowiedni poziom cukru we krwi, stymuluje szpik kostny do produkcji komórek obronnych.

    Jak to działa?
    Witaminy D3 i D2 przekształcają się w wątrobie i nerkach człowieka. Jeśli nasz organizm, a zwłaszcza noworodka otrzymuje zbyt mało tych substancji, nie wyprodukuje tyle kalcytriolu, ile mu potrzeba. A przez to ma znaczny wpływ na zdrowie, szczególnie niebezpieczne dla rozwijającego się młodego organizmu, grozi bowiem krzywicą.
    Nie zapomnijmy także o znacznej roli słońca. Latem wystarczy kilka minut w promieniach słońca by dziecko otrzymało dzienną dawkę witaminy D3, gdyż w pewnym stopniu nasz organizm także ją wytwarza, lecz potrzebuje stymulacji dodatkowymi kapsułkami witaminy, lub czynników zewnętrznych w postaci słońca.




    Krople z Witaminą D

    Produkty mleczne mogą być cennym źródłem wapnia, ale nie dostarczą dziecku wystarczającej ilości witaminy D. Aby pokryć 100% zalecanego dziennego spożycia witaminy D, dziecko musiałoby zjeść np. 6,25 kg żółtego sera lub 14 gotowanych jajek, a raczej ciężko dać noworodkowi plasterek sera, dlatego na pomoc przychodzą kropelki.
    W pierwszym roku życia zaleca się 400 jednostek na dobę. Ale jest to sprawa indywidualna i tylko lekarz może ustalić właściwą dawkę dla twojego dziecka, by nie dopuścić do niedoboru witaminy D, lub co także może być niebezpieczne co jej brak – przedawkowanie. Dlatego sama na własną rękę nie dawkuj witaminy, iż na to ma wpływ wiele czynników, wzrost dziecka, jego waga itp.
    Dzieci karmione mlekiem modyfikowanym najczęściej nie wymagają już dodatkowego podawania im witaminy D, ponieważ dodana jest ona do mieszanki.

    Objawy przedawkowania witaminy D:
    – nudności
    – biegunka
    – spadek masy ciała
    – wzmożone oddawanie moczu
    – nadmierna potliwość
    – uporczywe swędzenie skóry
    – ból mięśni

    Dlatego witaminę D może przepisać tylko lekarz. Ale trzeba też zwracać uwagę na jej zawartość w dostępnych bez recepty preparatach multiwitaminowych.

    Niedobór witaminy D:

    – apatia
    – skłonność do zaparć
    – potliwość
    – osłabienie napięcia mięśniowego
    – opóźnienie rozwoju fizycznego
    – opóźnione ząbkowanie
    – wczesne – rozmiękanie kości czaszki
    – opóźnianie zarastania ciemienia,
    – późne – czyli utrwalone deformacje: czaszka kwadratowa, zniekształcenia klatki piersiowej,

    Objawy te obserwuje się zwykle między trzecim miesiącem a drugim rokiem życia. By im zapobiec, należy zadbać, żeby dziecko otrzymywało odpowiednią dla jego wieku dawkę witaminy D. A to może zrobić tylko lekarz.

    Przykładowe dawkowanie witaminy D

    Dawkowanie witaminy D u noworodków i niemowląt

    Do końca 6. miesiąca życia – 400 IU/dobę (10,0 µg/dobę) – suplementację witaminy D należy zacząć od pierwszych dni życia dziecka, niezależnie od sposobu jego żywienia (pierś/mleko modyfikowane)

    od 7. miesiąca do 12. miesiąca życia – 400-600 IU/dobę (10,0-15,0 µg/ dobę) – w zależności od źródeł pokarmowych witaminy D;

    Dawkowanie witaminy D u dzieci i młodzieży
    od 1. roku życia do 18 lat – 600-1000 IU/dobę (15,0-25,0 µg/dobę)

    Pamiętaj że dawką głównie zależy od masy ciała, ale także od innych czynników, dlatego skonsultuj się z lekarzem, i na własna rękę nie podawaj większych dawek. Powyższe dawki są z założeniem konkretnych, przeciętnych parametrów danego człowieka.




    Witamina D dla noworodka

    Zostaw odpowiedź

    Lub