• Główne Kategorie

  • Dolegliwości ciążowe- lista 12 najczęstszych

    Ciąża to nie tylko wspaniały okres, pełen miłości i ekscytacji, pojawiającej się podczas oczekiwania na nowego domownika. To niestety także masa mniej lub bardziej uciążliwych dolegliwości – z niektórymi można sobie poradzić, inne natomiast to skutki uboczne, towarzyszące kobietom nawet po okresie ciąży. Ciąża (zwłaszcza pierwsza) to dla kobiety stan, w którym każdy objaw wydaje się niepokojący. Złe samopoczucie w ciąży dotyka większość kobiet. Co jest jednak „typowe” dla ciężarnych, a z czym warto od razu udać się do lekarza?

    Co jest całkowicie normalne?

    Nudności oraz wymioty w ciąży – boryka się z nimi prawie każda ciężarna. Są one mocno uciążliwe, choć jednocześnie to dobry znak, informujący o prawidłowym przebiegu ciąży. W organizmie wzrasta wtedy stężenie progesteronu, który jest odpowiedzialny za podtrzymywanie ciąży i jednocześnie za mdłości ciężarnych.

    Warto jednak pamiętać o uzupełnianiu elektrolitów oraz witamin, gdyż jest to niezwykle ważne w okresie ciąży. Trzeba również kontrolować wagę – jeśli spadła ona poniżej 3kg, należy niezwłocznie udać się do lekarza. Możliwe, że potrzebna będzie kroplówka, uzupełniająca braki w organizmie lub chwilowa obserwacja w szpitalu.

    Hemoroidy – wiele kobiet w okresie ciąży narzeka właśnie na nie. Ich nagłe pojawienie się jest spowodowane naciskiem macicy na jelita, a także wpływem hormonów, które negatywnie działają na trawienie, spowalniając je i powodują problemy z wypróżnianiem się. To mocno uciążliwa przypadłość, zwłaszcza w ostatnim trymestrze ciąży. Pomóc może dieta bogata w błonnik, który zdecydowanie polepsza procesy trawienne.

    Dobra wiadomość? Hemoroidy po ciąży najczęściej same się zmniejszają i nie wymagają leczenia.

    Zaparcia w ciąży – cierpi na nie ponad połowa ciężarnych kobiet. Nie zagrażają one dziecku w żaden sposób, lecz są uciążliwe, zwłaszcza, że potrafią trwać nawet po kilka dni. Najlepszym sposobem na zaparcia jest dieta bogata w błonnik, a także regularne picie siemienia lnianego i/lub mniszka lekarskiego. Systematyczne nawadnianie organizmu jest również bardzo istotne przy walce z zaparciami w ciąży.

    Rozstępy –wszystko zależy od predyspozycji genetycznych. Rozstępom jednak lepiej zapobiegać niż z nimi walczyć, kiedy się już pojawią. Ważne jest sukcesywne nawilżanie swojego ciała, a także dobre nawadnianie. Tłuste kremy, peelingi, a także oliwki i masowanie ciała – to pomaga zmniejszyć ryzyko pojawienia się rozstępów w ciąży. Regularna, zbilansowana dieta, dzięki której nie przybiera się gwałtownie na wadze, również jest bardzo istotna.

    Nadwrażliwość piersi – brodawki piersiowe w ciąży stają się mocno tkliwe. Są obrzmiałe, napięte i przez to o wiele bardziej wrażliwe na dotyk. Jest to całkowicie normalne przez cały okres ciąży.

    Kłopoty z włosami – okres ciąży to przede wszystkim jedna wielka walka hormonalna. Niektórym kobietom wychodzi ona na dobre – czują się piękniejsze, ich ciało się zaokrągla, buzia jest rumiana, a włosy gwałtownie rosną i gęstnieją. Inne zaś odczuwają mnóstwo nieprzyjemnych dolegliwości, są opuchnięte, wypadają im włosy lub mają problem z ich ułożeniem. Jest to całkowicie normalne w okresie ciąży.

    Skurcze łydek w ciąży – kobiety narzekają na nie przede wszystkim w nocy. Jest to spowodowane naciskiem macicy na naczynia krwionośne. Warto jednak zrobić morfologię i sprawdzić, czy nie jest to związane z brakami magnezu, wapnia lub potasu w organizmie.

    Opuchnięte ręce i nogi – w ostatnich tygodniach ciąży w organizmie ciężarnej częściej zatrzymuje się woda. Skutkiem tego są opuchnięte kostki oraz dłonie. Warto pamiętać o wygodnych butach, a także lepiej zrezygnować z noszenia pierścionków.

    Bóle kręgosłupa – ciało ciężarnej z każdym miesiącem jest coraz bardziej obciążone przez rosnący brzuszek. Całkowicie normalne są bóle pleców czy kręgosłupa.

    Zawroty głowy – przy nagłej lub gwałtownej zmianie pozycji, ciężarnym zdarzają się nawet omdlenia. Jest to spowodowane problemami z krążeniem oraz skokami ciśnienia. Jest to normalne, jednak jeśli występuje zbyt często – należy udać się do lekarza.

    Popuszczanie moczu – mięśnie miednicy są bardziej rozciągnięte. Skutkiem tego jest mimowolne popuszczanie moczu w ciąży, np. podczas śmiania się.

    Złe samopoczucie przed porodem – dotyka ono znacznej większości ciężarnych kobiet. Zdarzają się nieregularne skurcze, podwyższona temperatura ciała, pojawiają się także plamki krwi. Wiele objawów jest jak najbardziej normalnych, jednak jeśli coś konkretnego Cię niepokoi – koniecznie skonsultuj się z lekarzem prowadzącym ciążę!

    Podaruj kobiecie w ciąży sesję zdjęciową z brzuszkiem!

    Źródło: Artykuł sponsorowany

    Zostaw odpowiedź

    Lub