• Główne Kategorie

  • Ćwiczenia w ciąży

    Ćwiczenia w ciąży. Ciąża nie zawsze oznacza że przytyjesz. Twoje samopoczucie i wygląd podczas ciąży jak i po urodzeniu dzidziusia zależy głównie od Ciebie i od działań jakie podejmiesz podczas ciąży, ćwiczenia ale i dieta. Regularna aktywność fizyczna, w ramach rozsądku może pomóc Ci w poprawie kondycji oraz zdrowiu.

    Ćwiczenia przede wszystkim zapewnią Ci lepsze samopoczucie. Pomogą także odzyskać poczucie kontroli nad własnym ciałem i dodać energii. Ćwiczenia nie tylko podnoszą poziom endorfin, ale także pomagają zwalczyć bolesne bóle krzyża oraz wzmocnić mięśnie pleców, pośladów i ud. Zmniejszyć zaparcia, zmniejszają zużycie stawów oraz łagodzą stres i niepokój.




    Ćwiczenie w ciąży czy mogę ?

    Dzięki regularnemu ćwiczeniu możesz także także po prostu wyglądać lepiej, podczas ćwiczeń zwiększa się przepływ krwi do skóry, dzięki czemu wygląda promiennie. Poza tym ćwiczenia są doskonałym sposobem na przygotowanie Ciebie i Twojego ciała do porodu. Silne mięśnie i serce mogą ułatwić poród. Ćwiczenia oddechowe mogą pomóc uśmierzyć ból porodowy. Jest to naturalny sposób na łagodzenie bólu podczas porodu. W przypadku długiego porodu zwiększona wytrzymałość bardzo się przyda.

    Wysiłek w ciąży pomoże Ci także szybko wrócić do kondycji po porodzie. Pamiętaj jednak aby ćwiczenia było odpowiednio dopasowane dla Ciebie i skonsultowane z Twoim lekarzem. Jeśli wykonywałaś ćwiczenia przed ciążą i będziesz je kontynuowała podczas jej trwania, przybędzie jej mniej tkanki tłuszczowej. Nie można jednak oczekiwać, że schudniesz podczas ciąży, a nawet nie próbuj tego robić. Nabieranie wagi podczas ciąży jest normalne (zapoznaj się z opisem ciąży tydzień po tygodniu aby sprawdzić ile przytyjesz). Dla większości kobiet celem jest utrzymanie ich poziomu sprawności przez cały okres ciąży.

    Możliwość wykonywania ćwiczeń w ciąży może być ograniczona gdy ciąża przyczynia się do wysokiego ciśnienia krwi, pojawiają się wczesne skurcze, lub pojawia się przedwczesne pęknięcie wód płodowych.

    Jeśli ćwiczyłaś przed zajściem w ciążę, możesz kontynuować swój trening, jednakże musisz do niego wprowadzić niezbędne modyfikacje. Jeśli nie wykonywałaś żadnych ćwiczeń, powoli i stopniowo powinnaś budować swoją kondycję fizyczną.

    Ćwiczenia dla kobiet w ciąży

    Ważne jest, abyś przed rozpoczęciem jakiejkolwiek aktywności fizycznej porozmawiała o nich ze swoim ginekologiem. Spacery, pływanie, jazda na rowerze stacjonarnym, aerobik dla ciężarnych, a nawet taniec, to najlepsze ćwiczenia. Szczególnie poleca się pływanie, ponieważ podczas przebywania w wodzie kobieta nie odczuwa swoich kilogramów. Pamiętaj aby wykonywane ćwiczenia, np. taniec nie powodowały podskoków lub energetycznych ruchów tak aby brzuszek czół się bezpiecznie i nie był narażony na zbędne drgania lub ruchy.

    Kiedy lepiej nie ćwiczyć?

    Jeśli podczas ćwiczenia czujesz wyjątkowe zmęczone, zawroty głowy, czy uczucie palpitacji serca, lub czujesz że Twój oddech się skraca skonsultuj się z swoim lekarzem i porozmawiaj o ćwiczeniach jakie wykonujesz, możliwe że będziesz musiała je odłożyć. Jeśli podczas ćwiczenia odczuwasz bóle w plecach lub macicy, zaprzestań ćwiczeń, może to oznaczać że jednak ćwiczenie w ciąży nie jest dla Ciebie. Nie ma sensu narażać płodu o parę ćwiczeń.




    Jeśli tylko odczuwasz, że podczas ćwiczeń coś jednak jest nie tak z Twoją kondycją lub coś się dzieje z wymienionych wyżej objawów odpuść. Nie należy ćwiczyć na siłę, Lepiej zgłosić się do lekarza, jeśli pojawią się jakiekolwiek niepokojące sygnały, szczególnie jeśli dojdzie do krwawienia lub wycieku płynu z pochwy.

    Ćwiczenia, które wymagają nierównych, sprężystych ruchów, a także te wykonywane na zewnątrz podczas upałów nie są dobrym rozwiązaniem. Niewskazane są także głębokie przysiady, ćwiczenia które wymagają dotknięcia palców u nóg. Powinna unikać jazdy konnej, narciarstwa zjazdowego, wspinaczki itp.

    Pamiętaj, że każda ciąża jest inna, dlatego nim podejmiesz jakiekolwiek działania skonsultuj się z swoim lekarzem. Bezsensowne może się okazać narażanie tego cuda które nosisz pod serduszkiem przez źle dobrane ćwiczenia, lub za kilka kilogramów mniej narażanie jego życia.

    Zostaw odpowiedź

    Lub