• Główne Kategorie

  • Anemia w ciąży

    Podwyższone P-LCR i PDW co oznacza?

    Anemia w ciąży staje się coraz częstszą przypadłością wielu kobiet w ciąży. Niestety także wiele kobiet ją bagatelizuje, a objawy Anemii tłumacząc sobie różnymi wymówkami lub zrzucając objawy na ciążę.

    Badania morfologiczne najlepiej pokazują, jak działa twój organizm. To właśnie dzięki badaniom krwi można sprawdzić czy nie cierpisz na anemię. Taką informację lekarz widzi na podstawie poziomu żelaza, ilości krwinek czerwonych, hemoglobiny oraz hematokrytu we krwi. Jeśli liczby te nie odpowiadają przyjętym normom musisz zadbać o swoją dietę oraz prawdopodobnie zacząć łykać zapisane przez twojego ginekologa suplementy żelaza.

    Spadek żelaza w ciąży

    W pewnym stopniu anemię u przyszłych mam traktuje się jako stan fizjologiczny spowodowany ciążą.
    Przyczyną są zachodzące procesy w Twoim organizmie podczas ciąży m.in. obniża się poziom hemoglobiny, zmniejsza się również ilość żelaza. Lecz pamiętaj mimo wszystko nie można tego lekceważyć. Żelazo jest niezbędne do życia. To składnik hemoglobiny i wielu enzymów związanych z procesem oddychania. Pozwala w dużym stopniu krwinkom czerwonym w transporcie tlenu do krwi, a tym samym do wszystkich naszych narządów, serca, mózgu itp. Podczas ciąży żelazo jest konieczne do rozwoju dziecka (m.in. pomaga w prawidłowym kształtowaniu się mózgu dziecka) oraz funkcjonowania łożyska i dotlenienia macicy.

    Zapas żelaza w organizmie Mamy

    Organizm cały czas buduje zapasy w witaminy, także i w żelazo na tak zwaną “czarną godzinę” już przez ciążą. Ale gdy podczas ciąży organizm zużyje wszystkie zapasy, dziecko zabiera niemal całe ilości tego pierwiastka dostarczane na bieżąco z twojej diety – potrzebne są mu do normalnego funkcjonowania (dotyczy to zwłaszcza 7 miesiąca ciąży, gdy dziecko zaczyna gwałtownie rosnąć i gromadzić żelazo w wątrobie). Wtedy pojawia się anemia – niedokrwistość, która jest problemem 30–40% przyszłych mam.

    Anemia, mylne zmęczenie

    O Anemii dowiadujesz się dopiero z wyników badań, lub jeśli lekarz Ci je zinterpretuje, lub gdy wydarzy się już coś złego, dlaczego ? BO często ją mylimy z zmęczeniem, pogodą, a to że ciąża, a że ciężko nam. I tu pojawia sir problem, najczęstsze objawy anemii to:

    – Zmęczenie, odczucie słabości
    – Trudności z koncentracją
    – Dziwne i częste bóle głowy
    – masz wrażenie że Twoja twarz jest blada jak ściana

    I dosyć często te objawy, a w zasadzie ich pochodzenie zrzucamy na sam fakt ciąży, i nie zawsze tak jest bo podobnie jak łamliwość włosów czy sucha skóra także mogą wynikać z Anemii. W takiej sytuacji konieczne staje się uzupełnianie żelaza.

    Niedokrwistości nie wolno ignorować i trzeba ją leczyć – nie tylko ze względu na twoje zdrowie. Niedobory żelaza mogą wpłynąć negatywnie na rozwój dziecka. Niestety anemia w pierwszym trymestrze ciąży może spowodować wady wrodzone dziecka, zaburzyć rozwój i pracę łożyska, a przez to doprowadzić do przedwczesnego porodu. W późniejszym okresie ciąży wpływa na wagę urodzeniową noworodka. Ponieważ żelazo odpowiada za transport tlenu, jego niedobór może wywołać niedotlenienie macicy i przyspieszyć poród, jednocześnie hamując akcję porodową.

    Anemia w ciąży, objawy, anemii, brak żelaza,

    Zostaw odpowiedź

    Lub