• Główne Kategorie

 • Dieta mamy karmiącej piersią – sprawdź, co warto wprowadzić do jadłospisu, by zadbać o zdrowie i prawidłowy rozwój dziecka

  Karmienie piersią to piękny i wyjątkowy czas. Produkcja pokarmu to także duży wydatek energetyczny dla organizmu – dlatego powinnaś zadbać o swoje żywienie w czasie laktacji. Od tego, co jesz, zależy Twoje samopoczucie, zdrowie i dobra kondycja.

   

  Niektóre składniki odżywcze spożywane przez karmiącą mamę mogą przenikać do mleka lub powodować zmiany w jego składzie. Ale większość produktów spożywczych, które jesz, nie wpływa bezpośrednio na skład Twojego pokarmu. Np. ilość laktozy (cukru mlecznego) w mleku mamy nie zmniejszy się, jeśli matka wyeliminuje z diety nabiał. Laktoza w pokarmie kobiecym nie trafia do gruczołów piersiowych z przewodu pokarmowego (tam bowiem jest trawiona). Laktoza w mleku mamy  tworzona jest z cukrów prostych – glukozy i galaktozy.

  Karmienie piersią a kaloryczność diety

  Jeśli karmisz piersią, zwiększają się potrzeby energetyczne, ponieważ laktacja to spory wydatek dla Twojego organizmu. Każdego dnia powinnaś zwiększyć kaloryczność swojej diety o 500 kilokalorii w stosunku do zapotrzebowania energetycznego kobiet, które nie karmią piersią.

  Nawodnienie przy karmieniu piersią

  Najlepszym napojem dla mamy jest średnio zmineralizowana woda. Zaleca się, aby w czasie laktacji wypijać około 2,7 litra płynów na dobę.

  Ważne produkty w diecie mamy karmiącej piersią

  W Twoim codziennym menu powinno znaleźć się 5 pełnowartościowych posiłków, które przygotujesz zgodnie z zasadami zawartymi w Piramidzie Zdrowego Żywienia. Zadbaj o to, aby w jadłospisie były obecne świeże warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe, nabiał, jaja, mięsa, ryby, zdrowe tłuszcze roślinne.

  Zadbaj także o urozmaicenie posiłków – im więcej zalecanych produktów znajdzie się w codziennej diecie, tym większe prawdopodobieństwo, że odpowiednio ją zbilansujesz. Sięgaj po różnokolorowe warzywa i owoce, różne produkty zbożowe, ryby i mięsa. Monotonna dieta wcale nie jest zalecana, gdy karmisz piersią.

  Karmisz piersią? Tego unikaj

  Powinnaś unikać produktów, które mogą spowodować nieprzyjemne dolegliwości, zatrucie pokarmowe lub pogorszyć Twoje samopoczucie. Z diety wyeliminuj przetworzoną żywność, produkty typu fast-food, słone przekąski, niepasteryzowany nabiał, surowe jaja, mięsa i ryby. W czasie karmienia piersią nie zaleca się picia alkoholu – piwo, wbrew mitom, nie pobudza laktacji, a hamuje ją.

  Zostaw odpowiedź

  Lub