• Główne Kategorie

  • 6. tydzień ciąży

    6. tydzień ciąży. Gdybyś mogła zobaczyć teraz swoje dziecko, wyraźnie wyróżniłabyś już głowę ogonek, który z czasem zniknie. Poza tym właśnie powstaje nos, pojawiają się zawiązki rąk i pierwotna forma nerek. Ok. 4. tygodnia ciąży zaczęło bić serce dziecka, teraz serduszko zaczyna pompować krew, kształtują się też komory serca.

    6. tydzień ciąży to początek bardzo ważnego dla dziecka okresu zarodkowego (potrwa on do 10. tygodnia ciąży). Zarodek jest teraz szczególnie narażony na oddziaływanie szkodliwych czynników środowiskowych.
    Pamiętaj cały czas i przyjmowaniu kwasu foliowego, jest on bardzo ważny gdyż, początkowo kręgosłup dziecka ma kształt tzw. rynienki pierwotnej. Przewód nerwowy jest bardzo delikatny i wrażliwy, a brak kwasu foliowego może spowodować, że powstanie rozczep kręgosłupa, spowodowany niedomknięciem się “rynienki”. Defekt ten nazywany jest spiną Bifilda, często zagrażający życiu, lub powoduje problemy w dotarciu sygnału z mózgu dziecka do nóg i mogą pozostać bezwładne.
    Dlatego tak bardzo ważne jest przyjmowanie kwasu foliowego, który zalecają wszyscy lekarze. Zazwyczaj zaleca się branie go od podjęcia decyzji o dziecku do 12 tygodnia ciąży.




    6. tydzień ciąży – Co się zmienia u ciebie

    Cały czas odczuwasz mdłości. Najczęściej mdłości dopadają przyszłe mamy o poranku, tuż po przebudzeniu. Czasami to „tylko” poranne nudności, a niekiedy ostre wymioty. Pamiętaj, że w ciąży nie wolno brać na własną rękę żadnych lekarstw przeciwwymiotnych. Z mdłościami w ciąży możesz jednak z powodzeniem poradzić sobie domowymi sposobami.

    Wypijaj rano kubek herbaty. Albo szklankę wody mineralnej. Ważne, byś zrobiła to, zanim wstaniesz z łóżka. Pij w pozycji półleżącej i poleż jeszcze przez 15 minut, a potem zjedz lekkie śniadanie. Gdy nudności cię budzą, trzymaj przy łóżku suszone owoce, krakersy. Zjedz je i wolno wstań z łóżka.
    Jedz mało, ale często, np. co 3 godziny przekąś coś dobrego, nie chodź głodna spać. Tuż przed zaśnięciem wypij albo zjedz coś ciepłego: szklankę podgrzanego mleka, herbatkę ziołową, grzankę z miodem.

    Wiele kobiet w pierwszych tygodniach ciąży skarży się też na pobolewanie brzucha. Ból brzucha w ciąży to zwykle ból zlokalizowany w podbrzuszu. Najczęściej bóle te nie stanowią zagrożenia i jeżeli nie towarzyszą im inne dolegliwości, takie jak skurcze, krwawienie czy plamienie, to nie ma powodu do zmartwienia.

    Kiedy ból brzucha w ciąży jest sygnałem o zagrożeniu?

    • Kiedy bóle się nasilają i wystąpiło plamienie lub krwawienie z dróg rodnych oraz skurcze. Mogą to być objawy rozpoczynającego się poronienia.
    • Kiedy ból jest połączony z regularnymi i bolesnymi skurczami macicy. To może być zwiastunem rozpoczynającego się porodu, zarówno tego w terminie, jak i przedwczesnego.
    • Kiedy bóle nietypowe i nietypowo zlokalizowane. Mogą one świadczyć o dolegliwościach nie związanych bezpośrednio z ciążą (np. o zapaleniu wyrostka), ale również stanowiących zagrożenie zarówno dla matki, jak i dziecka.

    Przy wystąpieniu niepokojących bólów brzucha (podbrzusza) należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Nie można na własną rękę przyjmować żadnych leków przeciwbólowych.





    Zostaw odpowiedź

    Lub