• Główne Kategorie

  • 33 tydzień ciąży

    33 tydzień ciąży. Dziecko może już ważyć 2 kg, ale musi jeszcze sporo urosnąć (ok. 2,5 cm tygodniowo). Przyrost masy ciała dziecka jest niemal taki sam jak u ciebie – około 250 g tygodniowo). A więc teraz zrobi się jeszcze mniej miejsca w macicy.

    Ponieważ dziecko zajmuje bardzo dużo miejsca w macicy, objętość wód płodowych osiągnęła maksimum – nie ma już miejsca na jej zwiększenie. To tłumaczy fakt, dlaczego kopnięcia dziecka odczuwalne są jako bardzo nieprzyjemne, w brzuchu brakuje płynu, który mógłby amortyzować uderzenia dziecka, i teraz trafia bezpośrednio w tkanki oraz czasami w Twoje organy wewnętrzne..




    Choć płuca dziecka będą w pełni rozwinięte dopiero tuż przed samym porodem, to dziecko wdycha i wydycha wody płodowe aby ćwiczyć oddychanie.

    U chłopców jądra powinny znajdować się już w mosznie, choć czasem zdarza się, że jedno z nich lub oba nie zstępują i w chwili porodu są jeszcze w jamie brzusznej.
    Dziecko w 33 tygodniu już nie tylko czuje ale także myśli (pamiętacie słynny film o gadającym dziecku? ) Mówi się, że jaki poród, takie dziecko, ale temperament twojego potomka jest już w znacznej mierze ukształtowany. Jeśli nieustannie wierci się w brzuchu, możesz się spodziewać, że będzie energicznym i żywiołowym człowiekiem. Maluch spokojny w brzuszku będzie się zachowywał podobnie po przyjściu na świat. Ale nie musi tak być, często spełnia się stwierdzenia “Cicha woda brzegi rwie” więc musisz przygotować się na wszystko 🙂

    W najbliższych dniach i tygodniach może ci brakować oddechu. Dosłownie. I nic w tym dziwnego. Powiększająca się macica uciska mocno wszystkie narządy wewnętrzne, starając się zapewnić odpowiednią ilość rosnącemu dziecku. Odczuwają to także twoje płuca, które są tak ściśnięte, że nie mogą się w pełni rozszerzać, byś mogła wziąć głęboki oddech. Ulgę poczujesz po 36 tygodniu ciąży, kiedy brzuch się znacząco obniży. Na razie wypróbuj np. trening relaksacyjny w ciąży.

    Gdybyś miała jednak większe problemy z oddychaniem, zaburzenia koncentracji, lub poderżnie niedotlenienia, sfolguj z wysiłkiem, oraz niezwłocznie skontaktuj się z swoim lekarzem.




    Dziecko leżące już do góry nogami jest na tyle długie, że kończynami dolnymi dosięga twoich żeber, a głową do wewnętrznego ujścia szyjki macicy. Kiedy przeciąga się lub wierzga, możesz odczuwać dotkliwy ból. Dlatego staraj się siedzieć prosto, a kiedy dostajesz przykre kuksańce, wstań i przespaceruj się albo zmień pozycję, jeśli zdarza się to podczas snu.
    Mówią że czas najwyższy na znaleźne sobie szpitala w którym chcesz rodzić, położną oraz lekarza prowadzącego. Dużo czytasz opinii o danym szpitalu, polecenia położnej itp. Jest to może i wygodne ale i indywidualne. Ta kwestię jeszcze poruszymy ale w innym artykule.

    Zostaw odpowiedź

    Lub