• Główne Kategorie

 • 32 tydzień ciąży

  32 tydzień ciąży. Dziecko waży już niemal 1.8 kg i ma 48 cm długości. Ale dziecko nie tylko rośnie, zaczęło również przygotowania do przyjścia na świat. Zdajesz sobie sprawę że to już pierwszy tydzień 8 miesiąca? tak to już 8 miesięcy.

  Aktualnie Twoje dziecko głównie ćwiczy umiejętności niezbędne mu do życia poza brzuchem, od połykania i ruchów oddechowych, po kopanie i ssanie. Najprawdopodobniej, jak większość dzieci, pasjonuje je też ssanie kciuka.

  W tym tygodniu skóra dziecka staje się też coraz mniej przejrzysta, ponieważ w miarę, jak gromadzi się pod nią tkanka tłuszczowa, zmienia się na matową. Skóra dziecka coraz bardziej przypomina kolorystycznie, jak i z wyglądu Twoja skórę.
  Jeśli u twojego dziecka stwierdzono jakieś wady, być może można je już operować. Medycyna opracowała naprawdę skuteczne metody leczenia płodu. Lekarze potrafią leczyć u dziecka w łonie mamy m.in. choroby utrudniające odpływ moczu, guzy w klatce piersiowej, przepuklinę przeponową, guzy okolicy krzyżowo-guzicznej, i wiele więcej, nawet operacje na sercu dziecka.

  Coraz bardziej zmienia się sposób poruszania dziecka, ruchy są jakby słabsze. Dziecko jest tak duże, że brakuje mu po prostu miejsca na szaleństwa. Nie ma też szans na tak częste jak dotychczas obracanie się, bo pewnie leży już główką do dołu, gotowe do porodu. Gdyby dziecko teraz przyszło na świat, szansa na jego przeżycie jest olbrzymia.

  W 8 miesiącu ciąży będziesz zapewne cieszyć się oczekiwaniem na narodziny dziecka, ale jednocześnie możesz być ogromnie zmęczona i zła z powodu coraz bardziej powiększającego się brzucha. To, jak rośnie brzuch w ciąży, jest sprawą indywidualną, ale w 32 tygodniu Twój brzuszek nie należy do małych.

  Większość kobiet na tym etapie pragnie jak najszybszego szczęśliwego finału. Tym bardziej że ogromna macica, której pojemność od początku ciąży wzrosła 500-krotnie, wypełnia już niemal całą jamę brzuszną, a jej dno znajduje się tuż pod żebrami.

  Możesz zauważyć, że w 32 tygodniu ciąży z twoich piersi wycieka siara, czyli gęsty żółty płyn pojawiający się przed mlekiem właściwym. Nie ma się czym martwić. To znak, że twój organizm jest coraz bardziej gotowy do narodzin dziecka. Jeśli jednak nie masz teraz siary, nie przejmuj się. Nie u wszystkich kobiet pojawia się przed porodem.
  Jeśli siara Ci przeszkadza, i plami staniki, proponujemy zaopatrzyć się w wkładki laktacyjne, które może włożyć do stanika, i po problemie.
  Zostaw odpowiedź

  Lub