• Główne Kategorie

  • 26 tydzień ciąży

    26 tydzień ciąży. Twoje maleństwo na już 23 cm wzrostu i mniej więcej kilogram wagi. Dziecko zaczyna otwierać oczy. Przez kilka miesięcy jego powieki były zamknięte by mogła się rozwijać. Tęczówka nadal jest jeszcze słabo wybarwiona.

    Jeśli w pobliżu twojego brzucha rozlegnie się głośny, wibrujący dźwięk, płód zareaguje na niego mruganiem i drżeniem. Jest już szalenie wrażliwy na wszystkie odgłosy, jakie płyną do niego z zewnątrz.

    Ponieważ zaczęły się już formować kubki smakowe, w 26 tygodniu ciąży dziecko może już w sobie wyobrażać smak Twojego mleka, ale i słodyczy. Badania wykazały, że jeśli do płynu owodniowego zostaje wprowadzona słodka substancja, to nienarodzone dziecko zaczyna żywiej przełykać, fakt słodycz hormonem szczęścia, któż by się oparł słodyczom.




    Za tobą już dwie trzecie ciąży. Twój brzuch jest coraz większy, bóle krzyża stają się bardziej dokuczliwe. Możesz też odczuwać napięcie w miednicy. Do tego dochodzą zgaga i niestrawność, spowodowane uciskiem macicy na żołądek. Spacer po jedzeniu zmniejszy dolegliwości.

    U kobiet w drugim i trzecim trymestrze ciąży bardzo częste są bolesne skurcze mięśni nóg występujące najczęściej w nocy.

    Pomocne w zwalczaniu skurczów są noszenie specjalnych rajstop, a przede wszystkim odpoczynek, najlepiej z uniesionymi nogami.

    Pij koniecznie co najmniej osiem szklanek płynów dziennie. W razie wystąpienia skurczu mięśni łydki, wyprostuj nogę w kolanie, zginaj powoli w stawie skokowym i stawach palców i unoś ją do góry. Powtarzaj to ćwiczenie zawsze przed snem. Pomóc może także masaż lub miejscowe ogrzanie. Jeśli jednak żadna z tych metod nie pomaga skontaktuj się z lekarzem.

    W 26 tygodniu ciąży przyszłe mamy często skarżą się na nietrzymanie moczu. Ta denerwująca dolegliwość nęka aż połowę ciężarnych kobiet. Spowodowana jest narastającym uciskiem macicy na pęcherz moczowy i zdarza się najczęściej, kiedy śmiejesz się, kichasz lub kaszlesz. Jeśli nietrzymanie moczu stwarza duże problemy, noś podpaski i rób ćwiczenia na mięśnie Kegla, które kontrolują oddawanie moczu.



    Zostaw odpowiedź

    Lub